Откуп житарица у “Житопромету” могућ на прољеће

Милијана Латиновић
Откуп житарица у “Житопромету” могућ на прољеће

БИЈЕЉИНА - Имовина стечајног дужника “Житопромет” из Бијељине ускоро би требало да буде понуђена купцима, а уколико све буде текло планираном динамиком, већ у априлу идуће године то предузеће започеће откуп житарица и поново покренути погоне.

Рекао је то за “Глас Српске” адвокат Милош Стевановић, који заступа компанију “Павгорд”, инвеститора заинтересованог за подизање некадашњег семберског гиганта на ноге.

Стевановић је рекао да је јуче у бијељинском Окружном привредном суду одржан наставак рочишта за испитивање пристиглих потраживања.

- Компанија “Павгорд” је у међувремену откупила дугове Пореске управе РС, Фонда здравственог осигурања и Фонда за пензијско и инвалидско осигурање РС и коначно имамо комплетирану листу према којој је суд признао потраживања у износу од 6,12 милиона марака, од чега се 1,45 милиона КМ односи на раднике - појаснио је Стевановић.

Он је нагласио да је упркос свим потешкоћама насталим усљед епидемије вируса корона, која је помрсила планове, “Павгорд” и даље заинтересован за покретање производње у “Житопромету”.

- Очекујем да ће Одбор повјерилаца ускоро расписати јавни оглас за продају имовине да би били намирени дугови. “Павгорд” ће сигурно учествовати у томе и сматрамо да ћемо већ у априлу и мају идуће године почети откуп пшенице и кукуруза - рекао је Стевановић, подсјетивши да је почетак производње у “Житопромету” био планиран за ову годину, али да је корона успорила рад суда и стечајног управника.

За све раднике “Житопромета” компанија “Павгорд” недавно је уплатила доприносе у износу од око 600.000 марака те је на тај начин повезан стаж запосленима, који су радили у овом предузећу до отварања стечаја.

Предсједник Одбора повјерилаца “Житопромета” Душан Томић рекао је за “Глас Српске” да је задовољан како се ситуација одвија.

- Укупна имовина предузећа је око девет милиона, а према општем исплатном реду измирен је и дуг према “Водама Српске” у износу од 1.360 марака - рекао је Томић.

Проблеми у “Житопромету” трајали су годину, а отварање стечаја у децембру прошле године омогућено је заједничким ангажманом синдиката радника и инвеститора, али и представника некадашњег већинског власника Слободана Павловића, који нису били против тог рјешења.

 Радници

Бијељински “Житопромет” некада је запошљавао 234, а у тренутку прекида рада било је запослено 114 радника.

- За све који су били запослени у тренутку отварања стечаја повезан је радни стаж и коначно можемо да остваримо своја права и путем Завода за запошљавање - рекао је Душан Томић.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана