Orlići u finalu Evropskog prvenstva igrača do 21 godine

Glas Srpske

Fudbaleri Srbije trijumfovali protiv Belgije i tako vizirali finale u kojem ih čeka domaćin prvenstva Holandija

ARNEM - Reprezentacije Srbije i Holandije igraće u finalu Evropskog prvenstva igrača do 21 godine. Ovo je epilog polufinalnih duela u kojima su "orlići" bili bolji od Belgije sa 2:0, dok je domaćin smotre nakon boljeg izvođenja jedanaesteraca eliminisao Englesku (14:13). Utakmicu u Arnemu bolje su otvorili "crveni đavoli". Već u drugom minutu Maruan Felaini izmakao je pažnji srpske odbrane i sa peterca snažno šutirao. Ali, preko gola. Izabranicima Miroslava Đukića nije trebalo mnogo vremena da odgovore. Dva minuta kasnije, nakon faula nad Dejanom Milovanovićem, Aleksandar Kolarov izveo je slobodan udarac sa desne strane, lopta je preletjela sve igrače u šesnaestercu, prevarila golmana Logana Bejlija i završila u mreži. Belgijanci su odgovorili u 15. minutu preko Toma de Mula, čiji je udarac otišao preko gola. "Orlići" su do odlaska na odmor još jednom ozbiljno zaprijetili. Igrao se 34. minut kada je Milan Smiljanić odlično uposlio Đorđa Rakića, ovaj izašao sam pred Bejlija, koji je ovog puta dobro intervenisao. U nastavku su Belgijanci krenuli mnogo ofanzivnije. Felaini je u 60. minutu bio oči u oči sa Damirom Kahrimanom koji je izašao kao pobjednik. Felaini je i pet minuta kasnije bio u prilici. Međutim, ponovo je bio neprecizan. Priliku da riješi pitanje pobjednika imao je Branislav Ivanović u 73. minutu, kada je izašao pred Bejlija, ali šutirao pravo u njega. Ono što nije uspjelo Ivanoviću, jeste Draganu Mrđi, koji je u 87. minutu iskoristio brzu kontru i preciznim udarcem sa ivice kaznenog prostora potvrdio veliki trijumf. U drugom polufinalnom susretu viđena je prava drama. Englezi su poveli preko Lite u 39. minutu, da bi produžetke Holandiji donio Rigters u 89. minutu i to dok je protivnički igrač ležao na zemlji. U produžecima, oba tima su više vodila računa o svom golu, pa se pristupilo izvođenju jedanaesteraca. U penal-ruletu, domaći su čak nakon 15 serija stigli do trijumfa, a junak je bio golman Boj Vaterman, koji je odbranio dva udarca. Finalni susret na programu je u subotu, 23. juna. SRBIJA 2:0 BELGIJA STRIJELCI: Kolarov u 4. i Mrđa u 87. minutu, stadion: "Gelredom", gledalaca: 16.000, sudija: Robert Malek (Poljska) 7, žuti kartoni: Rakić, D. Tošić, Basta (Srbija), Lombarts, Blondel (Belgija). SRBIJA: Kahriman 8, Ivanović 7, Rukavina 7, Kolarov 8, Smiljanić 7, Janković 8, Rakić 7 (od 77. minuta Mrđa -), Milovanović 7, D. Tošić 7, Drinčić 7, Z. Tošić 7 (od 67. minuta Basta -). BELGIJA: Bejli 6, De Ruver 6, Lombarts 6, Harun 7, Miralas 6, Fertongen 6, De Mul 6 (od 77. minuta De Smet -), Pokonjoli 6 (od 86. minuta Martens -), Felaini 7, Vanden Bore 7, Blondel 6. IGRAČ UTAKMICE: Boško Janković (Srbija) 8. HOLANDIJA 1:1 ENGLESKA PENALIMA 14:13 STRIJELCI: Rigters u 89. minutu za Holandiju, a Lita u 39. minutu za Englesku, stadion: "Abe Lenstra", gledalaca: 21.000, sudija: Knut Kirher (Njemačka) 6, žuti kartoni: Vlar, Vaterman (Holandija), Jang, Rio-Koker, Milner, Derbišajr (Engleska). HOLANDIJA: Vaterman 8, Civerlun 7, Vlar 6 (od 66. minuta Kruisvijk 7), Piters 6 (od 76. minuta Jansen 7), Maduro 8, Drente 6, Babel 8, De Rider 8, Rigters 8, Donk 7, Bakal 6 (od 58. minuta Berens 7). ENGLESKA: Karson 7, Hojt 7, Bejns 7 (od 46. minuta Rosenior 7), Tejlor 8, Rio-Koker 8, Nadžent 7 (od 78. minuta Derbišajr 6), Jang 6, Milner 7, Lita 8 (od 87. minuta Ferdinand -), Nobl 7, Onuoha 7. IGRAČ UTAKMICE: ¬Boj Vaterman (Holandija) 8.