Reprezentacija Srbije trijumfovala protiv Češke

Glas Srpske

Reprezentacija Srbije plasirala se u polufinale Evropskog prvenstva igrača do 21 godine, a time i na Olimpijske igre u Pekingu

ČEŠKA 0:1 SRBIJA STRIJELAC: Janković u 90. minutu, stadion: "Gofert", gledalaca: 8.000, sudija: Robert Malek (Poljska) 7, žuti kartoni: Filo, Kadlec, Pudil, Jiršak (Češka), Milovanović (Srbija). ČEŠKA: Zlamal 7, Kaufman 7, Hubnik 7, Kadlec 7, Jiršak 7, Pudil 6, Švec 6, Papadopulos 7 (od 74. minuta Blažek -), Kladrubski 6, Filo 6 (od 87. minuta Rajtoral -), Kopic 6. SRBIJA: Kahriman 7, Ivanović 7, Rukavina 8, Kolarov 7, Smiljanić 8, Janković 8, Milovanović 7, D. Tošić 7, Babović 7 (od 66. minuta Basta -), Mrđa 6 (od 46. minuta Rakić ), Z. Tošić 8. IGRAČ UTAKMICE: Boško Janković (Srbija) 8. NAJMEGEN - Reprezentacija Srbije plasirala se u polufinale Evropskog prvenstva igrača do 21 godine, a time i na Olimpijske igre u Pekingu. U okviru drugog kola grupe "B", "orlići" su savladali Češku rezultatom 1:0 i sa šest bodova teoretski obezbijedili prolaz u drugu fazu. Trenutak odluke dogodio se u trećem minutu sudijske nadoknade, kada je Milan Smiljanić sa desne strane odlično ubacio na peterac, a Boško Jasnović preciznim udarcem donio zlata vrijedan trijumf. Uvodni minuti susreta pripali su "orlićima". Izabranici Miroslava Đukića u nekoliko navrata su isprobali šut. Međutim, ti udarci završavali su ili u dobro postavljenom Zdeneku Zlamalu ili pored okvira gola. Prvo je zaprijetio Smiljanić, zatim i Dejan Milovanović, a nedugo zatim i Duško Tošić. Kako je vrijeme odmicalo, "knedličke" su uspostavljale ravnotežu, da bi u 13. minutu ozbiljno zaprijetile preko Mihala Papadopulosa nakon kornera. Uslijedio je nešto mirniji period, bez prilika, ali sa mnogo faulova, naročito čeških reprezentativaca, koji su ih u prvom poluvremenu skupili čak 17. Igrao se 32. minut kada je Smiljanić presjekao napad rivala, blagovremeno uposlio Dragana Mrđu, koji je oklijevao. Zlamal je istrčao sa linije, uklizao i oborio srpskog napadača. Lopta je završila u korneru, a pištaljka poljskog arbitra Roberta Maleka ostala je nijema. Osam minuta kasnije Zoran Tošić je probio desnu stranu, odlično centrirao, ali je Roman Hubnik u posljednji čas reagovao ispred Mrđe. U završnih pet minuta prvog poluvremena Česi su zaprijetili preko Danijela Pudila i Tomaša Jiršaka, no rezultat se nije mijenjao. Nastavak meča u potpunosti je pripao reprezentaciji Srbije. Ređale su se šanse pred češkim golom, u 53. minutu Rukavina je sve dobro uradio na desnoj, uputio povratnu loptu za Smiljanića, a ovaj šutirao preko gola. Isti igrač je pet minuta kasnije napravio darmar na lijevoj strani, ubacio na peterac, a odbrana rivala uz dosta panike otklonila opasnost. Već u sljedećem napadu Boško Janković je isprobao šut - bez rezultata. U jeku inicijative "orlića", Jirži Kladrubski je izmakao pažnji odbrani "crvenih". Međutim, Damir Kahriman je odlično reagovao. Od 67. do 74. minuta izabranici Miroslava Đukića stvorili su četiri dobre šanse, ali sa istim ishodom. Do isteka 90. minuta zaprijetio je još Đorđe Rakića, a Zlamal dobro intervenisao.