Лијепе али опасне: Пет биљака које могу да буду кобне за здравље

ГС
Foto: Aрхива

Уколико спадате у групу људи који воле биљкама да украшавају животни простор, требало би да знате да постоје веома опасне љепотице које могу негативно да утичу на здравље.

Амерички доктор и токсиколог Кели Џонсон-Арбор навела је да се до 10 одсто позива у центре за отрове односи на изложеност људи биљкама.

Олеандер

Ова цвијетна биљка привлачна је због прекрасног цвијетања и тога што није тешка за одржавање. У питању је цвет који никако не смете да једете.

„Ова биљка садржи гликозиде, који могу да узрокују тешка тровања када се конзумирају“, упозорила је Џонсон-Арбор.

Конзумирање ове биљке може да доведе до ниског крвног притиска, неправилног рада срца, мучнине, повраћања, болова у стомаку, несвјестице, главобоље, па чак и смрти.

Уз то, у извештају пише да узимање само једног листа биљке може бити смртоносно за децу.

Она може да се користи као отров за пацове, али је треба држати подаље од мачака, паса и других кућних љубимаца.

Напрстак

И ова биљка, која цвијета сваке друге године, садржи срчане гликозиде. Џонсон-Арбор напомиње да у годинама када нема цвијетања, лишће које производи изгледа невјероватно слично бејби спанаћу.

Забележен је низ извјештаја о појединцима који су се прилично разбољели, са мучнином, повраћањем и абнормално успореним откуцајима срца, након што су ненамјерно конзумирали листове или их искористили за припрему чаја. Срећом, постоји противотров, стога, ако сте били изложени, одмах потражите хитну помоћ.

Филадендрон

Популарна и једноставна биљка за одржавање је и филадендрон. У питању је тропска биљка, којој је вода потребна отприлике сваке дви недеље и успијева у већини услова освјетљења.

Међутим, филадендрон садржи кристале оксалата који могу да проузрокују токсичност када се додирну или конзумирају. Када се жваћу или прогутају, кристали могу да узрокују бол у устима, отицање, болно гутање и цурење носа. Излагање очију или коже том биљном соку може узроковати иритацију и црвенило.

Дифенбахија

У питању је биљка која има исти одбрамбени механизам кристала оксалата као и филадендрон. У ствари, само интернационално име ове биљке думб цан, потиче од његове токсичности, јер гутањем дифенбахије могу се узроковати потешкоће у говору или губитак говора.

Лирасти фикус

Ова је биљка недавно постала популарна у дизајну ентеријера.

„Одређене биљке, укључујући лирасти фикус и божићне звијезде, могу изазвати алергијске реакције код људи који имају алергију на латекс. То је зато што сок ових биљака садржи латекс. Када се стабљика или лист биљке сломе, тај сок може да исцури ван и да изазове алергијску реакцију“, казала је Џонсон-Арбор.

 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана