Казахстан ће извозити нафту преко азербејџанског нафтовода

Танјуг
Foto: Илустрација

МОСКВА/ЛОНДОН- Казахстан ће извозити дио своје сирове нафте преко највећег нафтовода у Азербејџану од септембра, пошто казахстанска влада тражи алтернативни пут након што је Русија запретила да ће затворити цјевовод ЦПЦ, јавља Ројтерс позивајући се на три извора упућена у дешавање.

Казахстански извоз нафте учествује са више од 1,0 посто у свјетској понуди, или са отприлике 1,4 милиона барела дневно (бпд).

Готово 20 година та земља транспостује нафту Каспијским цјевоводом (ЦПЦ) до руске црноморске луке Новоросијск, која омогућава приступ глобалном тржишту.

Руски суд је у јулу наложио да се на 30 дана затвори ЦПЦ због, како је наведено, оштећења изазваних олујом, која би могла да буду еколошка претња, што је навело казахстанску владу и велике стране произвођаче да из предострожности склопе уговоре за испоруку нафте на другим локацијама.

Ниједна од алтернатива није толико практична као ЦПЦ нафтовод, што повећава ризик од даље нестабилности на енергетским тржиштима.

Извор директно упућен у ово питање рекао је за Ројтерс да је казахстанска државна нафтна компанија Казмунаигаз (КМГ) у поодмаклим разговорима са трговинским огранком азербејџанске државне фирме СОЦАР да дозволи продају 1,5 милиона тона казахстанске сирове нафте годишње преко азербејџанског нафтовода којим се нафта испоручује у турску средоземну луку Џејхан.

Проток преко азербејјџанског цјевовода износио би нешто више од 30.000 барела дневно, што је неупоредиво мање од уобичајених 1,3-1,4 милиона барела дневно преко ЦПЦ цјевовода.

Коначни споразум би требало да буде потписан крајем августа, а проток кроз нафтовод Баку-Тбилиси-Џејхан (БТЦ) ће почети мјесец дана касније, рекао је извор британске агенције.

Постоји могућност да 2023. године почне проток још 3,5 милиона тона казахстанске сирове нафте годишње кроз други азербејџански нафтовод до грузијске црноморске луке Супса, рекла су друга два извора.

Укупно са протоком преко БТЦ нафтовода, испоруке нафте из Казахстана износиле би нешто више од 100.000 барела дневно, што је 8,0 посто протока преко Каспијског цјевовода.

Ослањање на Азербејџан би омогућило Казахстану да заобиђе руску територију.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана