Šarana nema ni za lijeka

M. Latinović, V. Popović
Šarana nema ni za lijeka

Banjaluka - Kupovina šarana za mnoge stanovnike RS pred kraj božićnog posta bila je nemoguća misija, jer su u većini ribarnica ostali bez ove vrste ribe.

U marketima i ribarnicama u najvećem gradu Srpske poručuju da je šaran razgrabljen sve do posljednjeg komada.

Pred sam kraj posta kilogram očišćenog šarana u Banjaluci koštao je između deset i 11 maraka, dok je samo nekoliko dana prije koštao sedam KM. Domaćice iz Banjaluke, koje ipak žele da se šaran nađe na njihovoj trpezi, mogle su samo da kupe kotlete, a za kilogram su morale da izdvoje oko 15 maraka.

Vlasnik ribnjaka iz Banjaluke Nenad Šibarević kaže da je svih šest tona tovljenog šarana prodao na veliko po cijeni od šest i po maraka po kilogramu.

- Potražnja je bila ogromna i mogao sam prodati još deset do 15 tona da sam imao, ali nemam kapacitete za veću proizvodnju - istakao je Šibarević.

Šarana u četvrtak nije bilo ni u ribnjaku "Bardača" u Srpcu.

- Ranije smo proizvodili 800 tona šarana, dok smo lani pred Svetog Nikolu prodali tek 30 tona - rekao je upravnik ovog ribnjaka Goran Krajcer.

On je dodao da je na smanjenje proizvodnje uticalo to što su smanjeni podsticaji.

- Dozvoljen je uvoz iz Hrvatske, a oni imaju podsticaje od marke po kilogramu pa mogu da ponude ribu po znatno nižoj cijeni nego mi. Nestašicu ove vrste ribe očekujemo i u ovoj godini - rekao je Krajcer i dodao da je prijedorski ribnjak "Saničani", kao jedan od najvećih proizvođača šarana, ugašen.

Domaćice iz Bijeljine, koje su planirale posljednji dan posta ukućanima pripremiti ovu vrstu ribe, morale su promijeniti jelovnik, jer ni u ribarnicama u ovom gradu nema šarana.

- Šarana nema već 15 dana, pitanje da li će ga biti i u narednom periodu, a to je riba za kojom vlada najveća potražnja u našem kraju. Ono što smo imali rasprodali smo - rekao je vlasnik ribarnice "Kod Nidže" u Bijeljini Miroslav Milić.

U ribarnici "More" u Tesliću kažu da već nekoliko dana nemaju šarana u ponudi.

- U vrijeme posta potražnja je bila velika, ali uzalud kad nismo imali šta da prodamo mušterijama. Posljednje količine smo prodali po cijeni od osam i po maraka - rekli su u ovoj ribarnici i dodali da su ribnjaci suvi pa zbog toga i nema ribe.

Riblje bolesti

Vlasnici ribnjaka ističu da je mnogo mlađi šarana uginulo zbog pojave ribljih bolesti te da je i to jedan od razloga što je ove ribe nedovoljno kako na tržištu RS, tako i u zemljama u okruženju. Ističu da proizvodnja šarana odavno nije isplativa pa i oni koji proizvode ovu vrstu ribe, proizvode manje količine.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana