Siniša Ljepojević, politički analitičar, za „Glas Srpske“: Šmit svjesno proizvodi krizu

Sankcije su jedno od oružja koje zapadne zemlje u posljednje vrijeme sve češće koriste, ali pitanje je da li, i koji efekat one mogu proizvesti kada je u pitanju Srpska, te koliko one mogu ustabiliti političku scenu u BiH ili je dodatno destabilizovati.
Kaže ovo za “Glas Srpske” politički analitičar Siniša Ljepojević analizirajući trenutnu političku krizu u BiH, koju je svojim odlukama dodatno prvo potpirio, onda i zapalio Kristijan Šmit, koga vlasti u Srpskoj ne priznaju kao visokog predstavnika.
- Videćemo da li će Šmit posegnuti za novim sankcijama. Sve je moguće. Ali isto tako sam ubeđen da Srpska ima mehanizama da se s istim izbori. Svedoci smo da u poslednje vreme sve više ekonomski ucenjuju Srpsku i njeno rukovodstvo, uskraćujući investiciona sredstva. Pre toga bilo je pokušaja da se ona blokira aktiviranjem starih obaveza prema Londonskom i Pariskom klubu, ali Srpska je nalazila načina da se izvuče iz tih nametnutih okolnosti - kaže Ljepojević.
GLAS: Šmit je nametnuo izmjene Krivičnog zakona BiH prema kojim se predviđa zakonska mogućnost krivičnog gonjenja onih koji krše Ustav BiH. Očekujete li da neko iz Sarajeva krene u jednu takvu političku i bezbjednosnu avanturu hapšenja zvaničnika Srpske?
LjEPOJEVIĆ: Onaj ko, u stvari, najviše negira i krši Ustav BiH jeste Kristijan Šmit. Po toj logici, protiv njega bi trebalo dignuti optužnicu. On se, baš kao i njegovi prethodnici, ponaša kao kolonijalni guverner u državi koja ima svoj ustav. On, prema tom istom ustavu, nema te ingerencije. S druge strane, Republika Srpska samo pokušava odbraniti svoja Ustavom zagarantovana prava, i to institucionalno, ne na silu, kako to Šmit radi. On samo teži političko-medijskim trikovima.
GLAS: Zašto to radi?
LjEPOJEVIĆ: Žmiri na činjenicu da se Ustavni sud ponaša kao vrhovna vlast. Umjesto da ovaj sud štiti Ustav, on nameće zakone i odluke. I to je proizvelo strašan haos u zemlji. Pravo je na strani Srpske. Niko ne može biti veći od Narodne skupštine. Ali ne treba očekivati da to razumeju ti razni kolonijalni samoproglašeni protektori, samozvani upravnici BiH.
GLAS: Zašto se taj dio zapadne međunarodne zajednice uvijek bavi posljedicama, ne uzrocima neke krize u BiH? To ponekad podsjeća na situaciju da oni koji podmetnu neki požar ostaju nekažnjeni, dok one koji ga pokušavaju ugasiti - proglašavaju krivcima.
LjEPOJEVIĆ: Pa to je Zapad, oni tako funkcionišu. Pri tom su oni najveći piromani. Ništa novo. To rade kako bi održali krizu i napetost unutar zemlje. Bez kriza oni ne mogu funkcionisati. Da sutra padne čvrsti dogovor tri konstitutivna naroda o BiH o svim ključnim pitanjima, šta će onda tu Šmit, ili razni specijalni izaslanici. BiH je članica UN, a kolonija. To nema nigde. Apsurd neviđen.
Prst u oko
GLAS: Kako izaći iz ove krize?
LjEPOJEVIĆ: Idealni scenario bi bio da konačno prestanu gurati prst u oku Srpske, već da se kroz nadležne institucije reše sva sporna pitanja, uvažavajući interese sve tri konstitutivna naroda. Naravno, pri tome treba poštovati Dejtonom utvrđena prava Srpske kao entiteta. Jednostavno, na taj način bi se amortizovala ova naelektrisana situacija, do koje su dobrim delom doveli ti razni upravnici koji nikom ne polažu račun. Prema mom mišljenju, Srpska treba da nastavi sa dosadašnjom politikom, institucionalno štiteći svoje interese, jer Zapad svaku dobronamernost shvata kao slabost.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.