Синиша Љепојевић, политички аналитичар, за „Глас Српске“: Шмит свјесно производи кризу

Санкције су једно од оружја које западне земље у посљедње вријеме све чешће користе, али питање је да ли, и који ефекат оне могу произвести када је у питању Српска, те колико оне могу устабилити политичку сцену у БиХ или је додатно дестабилизовати.
Каже ово за “Глас Српске” политички аналитичар Синиша Љепојевић анализирајући тренутну политичку кризу у БиХ, коју је својим одлукама додатно прво потпирио, онда и запалио Кристијан Шмит, кога власти у Српској не признају као високог представника.
- Видећемо да ли ће Шмит посегнути за новим санкцијама. Све је могуће. Али исто тако сам убеђен да Српска има механизама да се с истим избори. Сведоци смо да у последње време све више економски уцењују Српску и њено руководство, ускраћујући инвестициона средства. Пре тога било је покушаја да се она блокира активирањем старих обавеза према Лондонском и Париском клубу, али Српска је налазила начина да се извуче из тих наметнутих околности - каже Љепојевић.
ГЛАС: Шмит је наметнуо измјене Кривичног закона БиХ према којим се предвиђа законска могућност кривичног гоњења оних који крше Устав БиХ. Очекујете ли да неко из Сарајева крене у једну такву политичку и безбједносну авантуру хапшења званичника Српске?
ЉЕПОЈЕВИЋ: Онај ко, у ствари, највише негира и крши Устав БиХ јесте Кристијан Шмит. По тој логици, против њега би требало дигнути оптужницу. Он се, баш као и његови претходници, понаша као колонијални гувернер у држави која има свој устав. Он, према том истом уставу, нема те ингеренције. С друге стране, Република Српска само покушава одбранити своја Уставом загарантована права, и то институционално, не на силу, како то Шмит ради. Он само тежи политичко-медијским триковима.
ГЛАС: Зашто то ради?
ЉЕПОЈЕВИЋ: Жмири на чињеницу да се Уставни суд понаша као врховна власт. Умјесто да овај суд штити Устав, он намеће законе и одлуке. И то је произвело страшан хаос у земљи. Право је на страни Српске. Нико не може бити већи од Народне скупштине. Али не треба очекивати да то разумеју ти разни колонијални самопроглашени протектори, самозвани управници БиХ.
ГЛАС: Зашто се тај дио западне међународне заједнице увијек бави посљедицама, не узроцима неке кризе у БиХ? То понекад подсјећа на ситуацију да они који подметну неки пожар остају некажњени, док оне који га покушавају угасити - проглашавају кривцима.
ЉЕПОЈЕВИЋ: Па то је Запад, они тако функционишу. При том су они највећи пиромани. Ништа ново. То раде како би одржали кризу и напетост унутар земље. Без криза они не могу функционисати. Да сутра падне чврсти договор три конститутивна народа о БиХ о свим кључним питањима, шта ће онда ту Шмит, или разни специјални изасланици. БиХ је чланица УН, а колонија. То нема нигде. Апсурд невиђен.
Прст у око
ГЛАС: Како изаћи из ове кризе?
ЉЕПОЈЕВИЋ: Идеални сценарио би био да коначно престану гурати прст у оку Српске, већ да се кроз надлежне институције реше сва спорна питања, уважавајући интересе све три конститутивна народа. Наравно, при томе треба поштовати Дејтоном утврђена права Српске као ентитета. Једноставно, на тај начин би се амортизовала ова наелектрисана ситуација, до које су добрим делом довели ти разни управници који ником не полажу рачун. Према мом мишљењу, Српска треба да настави са досадашњом политиком, институционално штитећи своје интересе, јер Запад сваку добронамерност схвата као слабост.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.