Harmonika nije osuđena samo na narodnu muziku

Danko Kuzmanović
Harmonika nije osuđena samo na narodnu muziku

Banjaluka - Još jedan zanimljiv koncert održan je u Art dvorištu Banskog dvora Kulturnog centra, a u pitanju je koncert kamernog trija “BarabaR” koji ima pomalo neuobičajen sastav koji čine violinistkinja, harmonikaš i perkusionista.

“BarabaR trio” čine Ljubica Crnobrnja (violina), Ognjen Janjanin (harmonika) i Zoran Vujić (perkusije).

Ove muzičare spojile su slične ideje i potreba da kroz muziku predstave svoju umjetničku viziju.Harmonikaš Ognjen Janjanin je definitivno pokazao da harmonika nije osuđena na narodnu muziku.

- Ljubica je došla na ideju da se okupimo pošto je imala veće neke kompozicije za violinu i harmoniku. To je bila njena ideja prije nekih godinu dana - rekao je Janjanin.

U prvom dijelu koncerta predstavili su se autorskim kompozicijama, dok su u drugom dijelu nastupa izveli popularne numere, kao što su u “Nothing else matters”, “Human”, kao i popularne valcere.

Zahvaljujući instrumentima kojima vladaju, kao što su violina, harmonika i perkusije ovaj trio ima neograničene mogućnosti izražavanja što ih čini jedinstvenim.

- Naš repertoar je veoma šarolik i kreće se od autorske muzike inspirisane domaćim folklorom, preko francuskih valcera, džez sdarda kao i kavera poznatih pjesama. Repertoar prilagođavamo prostoru u kojem nastupamo - kazao je Janjanin.

- U Ljubičinim kompozicijama ima svačega. U prvoj njenoj kompoziciji koju smo svirali, a koja se zove “Sevdah oro” ona je pokušala da iskombinuje bosanski sevdah sa makedonskim orom. Tako da imamo tu jedan miks i sporog i brzog. A i inače smo išli na senzibilniju muziku, jer je ambijentalnija za neke klupske svirke - objasnio je Janjanin.

Sviranjem drugih žanrova na harmonici se popularizuju i harmonika i druge vrste kvalitetne muzike.

- Reakcije publike su uvijek bolje na obrade, ali to je nekako i logično. I mislim da ne treba bježati od takve muzike, jer na taj način se popularizuje i ta muzika, ali i harmonika kao instrument. Jer zaista je neobično čuti Metaliku na harmonici - istakao je Janjanin.

Janjanin je pohvalio i rad Banskog dvora Kulturnog centra koji je popularisao mnoge sastave otkad postoji Art dvorište.

- U Banjaluci bi moglo da bude i više publike i više svirki. Ali to se može popraviti na više načina, ali prvo edukacijom. Mi smo sa medija zatrpani kičom i šundom i onda je jako teško da bilo kakva kvalitetna muzika dopre do ljudi, a samim tim ljudi ne znaju gdje treba da dođu da čuju. Ovo što Banski dvor radi je odlično i koncerti su posjećeni - zaključio je Janjanin.

 

Slučajan izbor

Za harmoniku se, kako je rekao Janjanin, slučajno odlučio. - Moj prvi izbor je bila gitara 1993. godine. kada sam upisivao muzičku školu. Definitivno nisam pogriješio i kroz školovanje sam spoznao da je to taj instrument. Harmonika je zaista moj život. Studirao sam u Slovačkoj gdje se harmonika mnogo više koristi u drugim žanrovima nego što je to slučaj kod nas. Meni je to pomalo mučno kod nas što imamo stereotip da je harmonika seljački instrument. Ali ima nas koji se trudimo da srušimo te stereotipe - naveo je Janjanin.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana