Како почети компостирати лишће и зашто то требате стално радити

ГС
Foto: Илустрација

Једном кад све то лијепо јесенско лишће падне у ваше двориште, често се с њим поступа као с отпадним производом, али то лишће је почетак баштенског тла богатог храњивим тварима те је идеално станиште за опрашиваче и корисне инсекте.

Компостирањем лишћа умјесто бацања можете смањити количину смећа које ваше кућанство производи те помоћи да направите компост који можете користити у башти сљедеће године.

Ако желите побољшати своје тло и уштедити на набављеним ђубривом и компосту, ево како започети.

Зашто је лишће важно за врт?

Прва ствар коју треба запамтити јест да лишће може бити вриједно станиште за домаће врсте пчела, лептире и паукове. Ако имате површине с лишћем које не треба чистити, оставите на њима скупљено лишће које може помоћи у одржавању здравог баштенског екосистема.

Неки вртлари више воле грабити лишће на цераду или бацити крпу и одвући хрпу у неупадљив угао дворишта како би служио као мање наметљиво станиште.

Како започети с компостирањем лишћа?

Коју год опцију уклањања лишћа одабрали, оно ће с временом постати препрека кориштењу вашег дворишта за рекреацију или узгој цвијећа и усјева. И ту долазимо до компостирања. Употреба сјецкалице за лишће убрзаће процес компостирања, а помаже и код мијешања јер можете додати покошену траву или други органски материјал уз мање окретања хрпе.

То значи да ће ваш компост заузети мање простора јер се малчирано лишће чвршће скупља једно уз друго. Али то није нужна компонента за успјех.

Компостери су најбоља опција за похрањивање компоста, како бисте успјешно подстакли процес компостирања. Ако знате како, можете направити и властиту верзију, али важна компонента за складиштење компоста је да ствара дубоку хрпу органског материјала како би се унутрашња влажност хрпе задржала.

Одржавање процеса труљења захтијева уравнотежену разину влаге, стога је такође важна добра дренажа. Побрините се да држите компост подаље од свих површина на којима органски материјал може оставити мрље, попут бетона, јер ће хрпа капати на било коју површину на коју је ставите.

Да бисте уравнотежили pH своје земље, требали бисте додати органску твар богату азотом јер је лишће само по себи прилично кисело и осигурава потребан елемент угљеника за добро уравнотежено тло. Покошена трава, талог од кафе, остаци поврћа, резови зелених биљака и воће добри су кандидати за додавање елемента азота вашем компосту. Можете сезонски користити сет за тестирање pH тла како бисте провјерили је ли pH компоста уравнотежен.

pH тестови се састоје од тестне траке и таблице боја. Ставите тест траку у компост и оставите је неколико минута да упије влагу, а затим успоредите боју тестне траке с таблицом. Таблица има обиљежено бојама је ли тло кисело, неутрално или лужнато.

Како одржати компост здравим?

Требали бисте га окретати сваке двије седмице. Користећи виле или лопату, окрените доњи слој према горе и умијешајте горњи слој. То ће одржати ниво влаге релативно равномјерном и подстаћи равномјернији ниво труљења. Такође може спријечити стварања тврдих наслага које не допуштају проток зрака и задржавају влагу.

За наставак процеса је важно одржавање компоста влажним, али не и натопљеним. У кишном окружењу, подизање хрпе изнад тла помоћу летвичасте подлоге може помоћи у контроли влаге.

На хрпу можете додати и мало сувог лишћа ако постане премокро од кише или снијега. Кориштење сувог лишћа или сламе на врху хрпе као изолације да се ваша хрпа не смрзне токо мзиме одржат ће микробе у канти активнима.

Ако је клима хладнија, требали бисте такође покушати смјестити своју хрпу на сунчанији дио дворишта како би током зиме имала што више топлине - микроби у тлу ипак неће у потпуности умријети на хладноћи, стога не брините ако дође до смрзавања. И даље ћете добити мало компоста, али може потрајати мало дуже пише Lifehacker.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана