Лордану Зафрановићу уручена награда за животно дјело Мартовског фестивала

Танјуг
Лордану Зафрановићу уручена награда за животно дјело Мартовског фестивала

БЕОГРАД, - Редитељу Лордану Зафрановићу уручена је награда за животно дело 71. Мартовског фестивала у Дому омладине Београда, на отварању ове престижне филмске смотре. "Зафрановић је лауреат који свакој награди коју добије даје и дио сопствене вриједности и значаја", навео је умјетнички директор Мартовског фестивала Дејан Дабић који је цијењеном филмском редитељу уручио признање.

Зафрановић се захвалио организаторима фестивала на вредној награди. "Филмски медиј је мој пријатељ и пратилац читавог живота.

Живим импровизовано, тамо где снимам, тамо и живим. Стално мењам места, тако да више не знам где сам, где се налазим, негде између, путујем" казао је Зафрановић. Он се сетио једне епизоде из богате каријере филмског редитеља.

"Били смо давних година на фестивалу у Токију и Рудолф Сремец, један коментариста врсни, хрватски, је дошао код мене сав усхићен. Каже, "друже Зофрановићу, погледајте где нас је филм довео, чудесно, далеки Јапан".

Кад о томе мислим стално, та реченица ми каже, "погледај где те филм води, не само да те води свуда по свету, него да те води дубоко у властити свет". Сада је прилика да се заиста захвалим свим живим и мртвим филмским радницима који су самом радили.

Филм је једна колективна уметност. Без њих наравно да не бих поставио ниједан филм" рекао је Зафрановић Славни редитељ се захвалио екипи филма "Дјеца Козаре" чије снимање пре неколико месеци завршено, а остварење се сада налази у процесу постпродукције. " Е сад можете замислити, сто пута сам имао прилику да радим са таквим ентузијастима, са таквом енергијом, са таквом вољом да се направи нешто друго, да се пркоси, да се удари снажно у око све оне који нас муче...

Све оне који су нам, како бих рекао, довели до неког гађења, до неког зла, нечег што није људски и мислим да њима треба захвалити. На жалост има и пуно који више нису на овом свету, али има их и пуно који јесу.Па бих ја ову награду посветио њима, свим мојим филмским пријатељима који су заједно са мном сарађивали и радили" казао је Зафрановић и додао да готово сви аутори живе на исти начин.

"Ми живимо заправо један паралелни живот. Сви се муче око финансирања, сви се муче да филм доведу до краја...

Аутори су маратонци јер се готово сви боре против одређених ствари да сачувају слободу унутар тога што хоће да кажу и на крају дођу на фестивал. Зато су фестивали заиста празници за нас који правимо филмове. Сви гледате у плућа, у срце аутора, у оно што је невидљиво иначе. Он вам даје све што има и мислим да је зато и овај фестивал страшно значајан. " казао је Зафрановић.

Зафрановићево име је нераскидиво везано за историју Мартовског фестивала, пошто је овде приказао свој први филм 1966. године, и 2019. представио свој стоти филм. "Између свих ових година стала је једна блистава редитељска каријера у којој су се низала ремек дела у кратком метру, документарном и целовечерњем играном филму", рекао је Дабић.

Он је напоменуо да је Зафрановић награђиван на Мартовском фестивалу и представио се као један од најзначајнијих аутора, не само кинематографије југоисточне Европе већ у европским и светским оквирима. Дабић је подсертио на Зафрановићеве наслове као што су ""Аве Марија“ (1971), "Први валцер“ (19781), "Антика“ (1972), "Рад зида град“ (1975), "Завичај - Владимир Назор“ (1978), "„Крв и пепео Јасеновца“ (1983), "Лица теракота“ (2003) или "Симфонија небеског града“ (2004).

"Ти филмови су "део не само историје, него и антологије нашег документаризма и кратког метра", Зафрановић је одувек уживао углед великог редитеља, али и бескомпромисног ствараоца, за којега је наш велики књижевник и сценариста, Арсен Диклић, својевремено рекао 'да се не боји да по стварима копа до дна", наведено је из ДОБ-а.

Након свечаности доделе награде почела је пројекција документарца "Сањалице" редитеља Владимира Петровића На Мартовском фестивалу биће приказано 98 филмова који ће се такмичити за Гран при, најбољи филм по категоријама, стриковне награде за режију, сценарио, монтажу, анимацију и дизајн звука/компоновану музику.

У жирију су филмски аутори Бојан Лабовић, Бранко Шмит и Оливера Панчић, професор Факултета уметности у Нишу Братислав Златковић и селектор програма "Схорт Анд Гррен" на Драма интернешенал шорт (интернатионал схорт) фестивалу у Грчкој Василиос Терзопулос. Поред такмичарског, Мартовски фестивал има и ревијални филмски програм подељен у целине "Светска панорама", "Регионална панорама" и "Домаћа панорама", са многим ексклузивним премијерама.

Гост фестивала биће тениски стручњак Никола Пилић поводом приказивања документарца о њему "Ники Пилић - легенда" аутора Жељка Мирковића. На затварању фестивала биће присутан некадашњи кошаркаш Тони Кукоч, поводом филма о њему "Магична седмица", аутора Сабахудина Топалбећиревића.

Међу гостима фестивала је и Николај Бурљајев, који је направио филм "Боже! Осећам Твоје приближавање!“, на основу дневника руског редитеља Андреја Тарковског (1932-1986) са којим је био сарађивао као глумац. Глумац Јосип Пејаковић ће се представити као редитељ дебитант кратког документарног филма "Хако", који говори о Пештерцу који је страдао јер није хтео да дигне руку на своје комшије током Другог светског рата.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана