Сир зарац узданица мајевичког краја

Љиљана Алексић
Сир зарац узданица мајевичког краја

ЛОПАРЕ - Општина Лопаре је с циљем увезивања произвођача и сигурног пласмана њихових производа, али и оживљавања мајевичких села, покренула пројекат брендирања чувеног и надалеко познатог мајевичког сира зарца.

Сви који су се некада нашли на Мајевици знају о каквом је сиру ријеч, а многи тврде да за њега нема конкуренције. План је да производња буде стандардизована, да се зарац брендира и да се заштити његово географско поријекло.

Према ријечима начелника Лопара Раде Савића, производ који се добије стандардизацијом биће увршћен у туристичку понуду овог краја.

- Реализација овог пројекта је почека и за сада у њему учествује 16 жена. Идеја је да све жене тај зарац праве на исти начин, пакују и да га дистрибуирамо трговинским ланцима широм БиХ. Мислим да ћемо већ идуће године моћи да се похвалимо готовим производом. За свој рад у домаћинству жене ће бити добро плаћене, а истовремено ћемо имати аутентичан мајевички производ - рекао је Савић.

Велики број Мајевичана бави се пољопривредном производњом и узгојем стоке па је производња сира традиција.

- Већина домаћинстава производи зарац, али и још неколико врста сирева. Жене на Мајевици то уче од малих ногу, баке преносе на кћерке, потом на унуке и то је традиција - прича Милош Ђокић, младић који се такође бави овом врстом производње, и додаје да се још понеки мушкарац опробао у прављењу сира. Овај млади пољопривредник стекао је завидно знање јер је на селу од рођења. Познаје технологију производње која је сачувана од давнина, па сир прави баш као некада, ручно, помоћу машине за мијешање млијека и кајмака.

- Да би се направио квалитетан сир, треба и труда и рада. За килограм пуномасног сира потребно је око 10 литара квалитетног млијека, а ми имамо ту могућност јер имамо квалитетне пашњаке па самим тим и квалитетно сијено током зиме. Све то утиче на квалитет производа. Надам се да ћемо кроз овај пројекат поспјешити и производњу других врста сира, од зарца па до сирева за топљење, али и других врста - каже Ђокић.

Практично не постоји домаћинство које не производи бар једну врсту сира, а Милош, како каже, успијева да направи и најзахтјевније производе.

- Успио сам да произведем једну од најзахтјевнијих врста сира - моцарелу, затим разне сиреве са зачинима, производе од сиришта, сиреве у уљу са чили паприкама, ориганом и бијелим луком - прича овај млади произвођач.

Пројекат је покренула општина, а биће реализован посредством пројекта “Фарма 2”.

- Индивидуална производња у домаћинствима не може бити организована на било који начин да би могла доћи до продајних објеката и зато смо дошли на идеју да те индивидуалне производње рецептурно ујединимо у један стандардни квалитет и да га верификујемо - објаснио је идејни творац и представник консултантске фирме из Бањалуке Зоран Павловић.

 Изградња комплекса “Бусија”

Локалне власти у Лопарама улажу значајне напоре како би што прије реализовале пројекат изградње туристичког комплекса “Бусија”, који би требало да овај дио Српске уврсти на туристичку мапу. Захваљујући природи и нетакнутим предјелима надају се посјети туриста, а поред туристичког значаја, подизање тог комплекса значиће много житељима лопарских села јер је планирано да се знатан број њих ту запосли. Осим тога, предвиђено је и да један број домаћина прошири пољопривредну производњу за потребе овог комплекса.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана