Рубља доминира свjетским валутама

Танјуг
Рубља доминира свjетским валутама

Москва - Од почетка фебруара до почетка априла 2015. године руска рубља је скочила 22,3 одсто и тако постала најпрофитабилнија валута на свијету.

Руска валута је биљежила бржи раст од цијене нафте за коју је традиционално везана. У истом раздобљу је сјеверноморска нафта типа “брент” поскупјела за свега 9,8 одсто, односно са 53 долара на 58,2 долара, сматра главни аналитичар инвестиционе компаније УФС Алексеј Козлов.

Како је објаснио Козлов, рубља расте у великој мјери захваљујуци интересу инвеститора за високу профитабилност коју остварују тржишта у развоју. Раније, у децембру 2014. године, руска валута је изгубила вредност за око 50 одсто у односу на америцки долар и евро.

Некадашњи замјеник директора Централне банке, а садашњи замјеник Катедре за тржиште вриједносних папира и финансијски инжењеринг Руске академије за народну привреду и државну администрацију, институције која највише утиче на финансијску политику руске владе, Константин Коришченко објаснио је да руска рубаља протеклих седмица расте захваљујући читавом низу позитивних фактора.

Међу најважније он убраја то што је Централна банка одобрила банкама девизне кредите у вредности од укупно 30 милијарди долара и смањила референтну каматну стопу са 17 на 14 одсто, а попустила је и напетост на истоку Украјине.

“Све то је утицало на високу шпекулативну привлачност инвестиција у рубљу и активе изражене у рубљама”, каже Коришченко.

По мишљењу аналитицара инвестицијског холдинга Финаморе Антона Сорока, руска валута у најскорије вријеме може да забиљежи још већи раст уколико скочи цијена нафте и ако се на спољнополитичкој сцени појаве очигледни услови за укидање санкција Русији.

У позитивне факторе он убраја споразуме с појединим земљама Европске уније, на примјер с грчким премијером Алексисом Ципрасом, с којим се 8. априла састао предсједник Русије Владимир Путин.

“Ситуација у Украјини у овом тренутку, у цијелини гледано, дјелује као стабилна, те би се рекло да нема разлога за пооштравање реторике од стране ЕУ и САД-а”, сматра Сороко.

По мишљењу Козлова, за јачање рубље је у великој мјери заслужна Централна банка, која је кредитно-монетарном политиком успјела да знатно ублажи волатилност валуте. Он истиче да и поред поскупљења рубље интерес инвеститора за руску економију засад није у порасту.

Стручњаци за сада нису сигурни хоће ли нагли раст рубље имати дугорочну тенденцију.

“Тврдње да се курс рубље 'откачио' од цијене нафте нису потпуно коректне. Прије се може говорити о другачијем нивоу цијена нафте у рубљама за 2015. годину”, каже Коришченко.

По његовим ријечима, није јасна ни ситуација с међународним цијенама нафте. Споразум с Ираном усмјерава те цијене на једну, а сукоб у Јемену на другу страну.

У цјелини узевши, ситуација изгледа много боље него прије неколико мјесеци, али да би се позитивна тенденција очувала влада мора да стимулише тржишне механизме, а не да чека када ће скочити цијена нафте, сматра бивши замјеник управника Централне банке.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана