Прерађивачи подижу извоз

Жељка Кокот
Прерађивачи подижу извоз

Бањалука - Прерађивачка индустрија РС вуче комплетан индустријски сектор на почетку ове године, а захваљујући учинку прерађивача повећан је и извоз у овој области.

Индустрија РС извезла је у јануару и фебруару робу вриједну 365,37 милиона или 21,82 милиона КМ више у односу на исти период 2015. године. Увоз се, према подацима Републичког завода за статистику, истовремено зауставио на 499,93 милиона, што је за 29,92 милиона КМ мање у односу на исти лањски период.

Уколико се посматра учинак по индустријским секторима најбоље резултате је остварила прерађивачка индустрија чији је извоз на годишњем нивоу порастао за 37,65 милиона на 351,2 милиона КМ. Остала два сектора индустрије нису остварила ни приближно добре резултате јер су годину почели са падом извоза. Сектор вађења руде и камена извезао је робу вриједну 6,63 милиона КМ што је за 2,72 милиона мање у односу на прошлогодишњи учинак. Извоз у области производње производње електричне енергије, гаса, паре и климатизације вриједио је 7,55 милиона и пао је за чак 13,11 милиона КМ.

За разлику од извоза у сва три индустријска сектора дошло је до пада увоза. Прерађивачка индустрија смањила је увоз за седам милиона на 458,43 милиона КМ, док је увоз у сектору вађења руде пао на 22,03 милиона на 38,82 милиона КМ. Увоз предузећа у сектору производње електричне енергије, гаса, паре и климатизације износио је 2,68 милиона или 890.000 КМ мање на годишњем нивоу.

Директор бањалучке "Витаминке" Жарко Микић каже да су то охрабрујући подаци јер домаћим фирмама извоз представља спас.

- Ово је и доказ да имамо производе за трећа тржишта која су нам једина алтернатива јер куповна моћ у БиХ и на подручју региона опада - каже Микић.

Он је истакао да само извозно оријентисане фирме могу опстати у конкуренцији са великим свјетским компанијама које освајају наше тржиште.

- Најбољи примјер је индустрија сокова јер је домаће тржиште преплављено производима иностраних произвођача који чак нису ни присутни на сопственом тржишту, а код нас имају примат - каже Микић.

Економски аналитичар Зоран Павловић каже да се прерађивачи све више окрећу инотржишту јер домаће не може апсорбовати производе док је на пад извоза других сектора утицало смањење свјетске тражње.

- Рудници у Приједору нису радили у јануару јер је слаба потражња за рудама и сировинама везаним за гвожђе, челик и обојене метале на свјетском тржишту оборила њихову цијену и у томе се може препознати пад извоза од почетка године. "Електропривреда РС" показује знаке слабости и то утиче на сектор производње електричне енергије - каже Павловић и додаје да развој алтернативних извора енергије постепено гаси наше компаративне предности.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана