Пандемија заљуљала и мљекарски сектор у БиХ: Сингапур и Јордан мијењају дијаспору

Милијана Латиновић
Пандемија заљуљала и мљекарски сектор у БиХ: Сингапур и Јордан мијењају дијаспору

БАЊАЛУКА - Пандемија вируса корона испријечила се на путу произвођача у БиХ, што потврђује податак да је за десет мјесеци ове године извоз млијека и млијечних производа “лакши” за 12,6 милиона марака, а мљекаре охрабрује једино то што упркос кризи успијевају да пронађу и нека нова тржишта, која ће колико-толико компензовати мању домаћу потрошњу због недоласка дијаспоре и танке туристичке сезоне.

Према подацима Управе за индиректно опорезивање (УИО) БиХ, за десет мјесеци ове године БиХ је извезла млијеко и млијечне производе у вриједности 77,83 милиона марака, док је у истом периоду лани у иностранство пласирала те производе “тешке” 90,44 милиона КМ.

У истом периоду пао је и увоз производа мљекарског сектора, па су од јануара до краја октобра на домаће тржиште стигли млијеко, сиреви и павлака вриједни 132,84 милиона КМ, док је у истом периоду прошле године увоз тих производа био у вриједности 149,36 милиона КМ.

Власник мљекаре “Пађени” из Билеће Ненад Вукоје рекао је за “Глас Српске” да је у вријеме пандемије вируса корона извоз млијека и млијечних производа преполовљен у односу на прошлу годину, али да су ипак успјели изаћи на нека нова тржишта и у томе виде шансу за опстанак.

- Земље са којима смо сарађивали у јеку пандемије су смањиле увоз наших производа због вишка који се појавио на њиховом тржишту. Туризма није било, тако да је све то утицало на пласман наших производа. Ситуација се почела поправљати прошлог мјесеца када смо забиљежили раст пласмана за 120 одсто у односу на прошлу годину. Разлог томе је излазак на тржиште Њемачке и сарадња са новим партнерима у Шведској - казао је Вукоје. Он је додао да ће ускоро бити обухваћен извоз у Сингапур и Малезију.

Вукоје је нагласио да су лани увозили сирово млијеко из Црне Горе да надомјесте количине које су недостајале на домаћем тржишту, али да у овој години за тим није било потребе.

- У овој години планирали смо раст од око 12 одсто, због пандемије тај резултат нећемо остварити, али ћемо ипак бити у плусу. Прва три мјесеца прије пандемије била су веома добра када је ријеч о производњи, а онда све до септембра биљежили смо минус у односу на исти период прошле године - појаснио је Вукоје.

Директор сарајевске мљекаре “Милкос” Адин Факић казао је да је у вријеме пандемије дошло до смањења промета производа мљекарског сектора.

- Смањена је потрошња, посебно у љетњој сезони, која је у БиХ веома важна с обзиром на долазак дијаспоре, а тога ове године није било. Изгубили смо велики број туриста, два мјесеца је све било затворено, тако да су продаја и промет на домаћем тржишту забиљежили велики пад. Када се све то узме у обзир, пред нама је неизвјесна зима - рекао је Факић.

Додаје да су изласком на нова тржишта ипак успјели повећати извоз.

- Када је ријеч о продаји на домаћем тржишту, биљежимо благи пад, али смо успјели изаћи на тржиште Саудијске Арабије, Кувајта и Јордана, те у томе видимо шансу за опстанак - казао је Факић, додавши да ново тржиште и обим посла гарантују и сигуран посао за свих 120 запослених и око 1.000 коопераната.

Самопроглашено Косово

Сарајевска мљекара “Милкос” била је један од највећих извозника из БиХ на тржиште самопроглашеног Косова, међутим, иако се након укидања намета од 100 одсто на робу са овог подручја поново вратила на тамошње тржиште, извоз не иде оном динамиком како је било прије увођења такси.

- И код њих је исти разлог као у БиХ, смањење потрошње, недолазак дијаспоре и губитак великог броја радних мјеста. Као и у региону, примјетан је проблем ликвидности у пословању тамошњих предузећа, тако да је обим пословања са тамошњим партнерима незадовољавајући - рекао је Адин Факић.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана