Цвијановић: Влада ће наставити да пружа подршку женама жртвама рата

Srna
Цвијановић: Влада ће наставити да пружа подршку женама жртвама рата

Бањалука - Премијер Републике Српске Жељка Цвијановић изјавила је да ће Влада наставити да пружа подршку републичком Удружењу жена жртава рата, чија је улога да исприча истину и помогне да се до те истине дође.

Цвијановићева је захвалила за признање које је добила од републичког Удружење жена жртава рата за помоћ у његовом раду, те истакла да је то круна заједничког рада, доброг разумијевања и препознавања важности улоге овог удружења.


Она је појаснила да је током мандата успоставила добру сарадњу и била међу првима који су помогли афирмацију овог удружења знајући колико је важно да постоји.

Цвијановићева сматра да је требало дуго времена да се жене организују на овај начин, да им је, вјероватно, била потребна цијела вјечност да некоме испричају шта им се дешавало.

"Било је сасвим пристојно, нормално и логично да институције на то реагују", рекла је Цвијновићева новинарима у Бањалуци гдје је присуствовала Скупштини Удружења, са чијом сарадњом је задовољна.

Она је напоменула да је ово удружење добило статус од јавног интереса, да је једно од владиних важних партнера, те да су заједно радили на законском рјешењу које се односи на жртве ратне тортуре.

Цвијановићева је подсјетила да је усвојен нацрт закона о заштити жртава ратне тортуре, да је проведена јавна расправа, те очекује да ће приједлог бити усвојен у Народној скупштини Републике Српске.

"Због трагања за истином сматрам да је улога овог удружења да исприча истину и да помогне институцијама и цијелој Републици Српској да се до те истине дође. Свједоци смо свега онога што се дешавало у прошлости", рекла је Цвијановићева.

Према њеним ријечима, веома често су многе групације у друштву остајале нијеме на све оно што су претрпјеле, а оне које су имале могућност да кажу шта је било често су се суоочавале са неправедним, нереалним рјешењима или разним стереотипима.

"Доживљавам да је ово чврста веза између институција и различитих удружења. Сви смо на истом задатку, имати јаку Републику Српску, испричати истину и добити сатисфакцију за ту истину, те избјећи замке стереотипа у које смо стављени цијели низ година", истакла је Цвијановићева.  

Поруке са нивоа БиХ лажно умирујуће

Предсједник Владе Републике Српске Жељка Цвијановић рекла је да је ситуација у вези са мигрантима у БиХ компликована, те да су поруке које долазе са нивоа БиХ лажно умирујуће.
Цвијановићева је нагласила да постоји велики притисак на БиХ, да велики број миграната незаконито улази у земљу и креће се без икаквих докумената, борави на просторима који нису за то предвиђени, попут паркова, и ремете нормалан живот у тим срединама.

Она је нагласила да не постоји довољно адекватних смјештајних капацитета и да број миграната превазилази постојеће капацитете.

"Ако буду улазили сви они, како се најављује, који се налазе на овој рути онда је то превелики проблем. Видјели сте каква је јуче била криза. Претпостављам да ће таквих ствари бити и у будућности ако се тај број буде повећао", оцијенила је Цвијановићева.

Према њеним ријечима, у БиХ мора да постоји свијест о величини проблема да би се њиме могло управљати.

"Плашим се да неки умањују и оно што ће бити потребе нас овдје, али и оно што јесте реална пријетња", рекла је Цвијановићева.

Она је нагласила да је, осим великог броја миграната, њиховог смјештаја и здравственог аспекта посебно забрињава безбједносна димензија овог проблема, јер је ријеч о људима који немају документа или на три различита мјеста пријављују да су из три различите државе.

"Да то није велики безбједносни проблем сви би они давно пролазили и наставили да пролазе и улазе у Европу. Не бисте тамо имали државе које се ограђују жицом, које спроводе стриктне прописе након што су их испочетка позивали јер су мислили да ће ти бројеви бити мали", рекла је Цвијановићева.

Она је истакла да институције БиХ нису за то спремне, те подсјетила на ставове Владе Српске.

"Немамо услова да збрињавамо људе, да их држимо, а да не знамо колико ће ту бити, да им обезбјеђујемо све оно што је потребно - од хране, смјештаја, медицинске његе и немамо могућност да провјеравамо безбједносну историју сваког од тих лица, што је обавеза институција БиХ", поручила је Цвијановићева.

Она је закључила да су ризици превелики, а да је неозбиљан свако ко каже да то није велики проблем или ко тврди да са нивоа БиХ тим проблемом управљају како треба.

"Крајње је вријеме да о томе отворено причамо", сматра Цвијановићева.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана