Monografija o NUBRS promovisana u Banjaluci: Svjedočanstvo o naporima, opstanku i trajanju

Milanka Mitrić
Monografija o NUBRS promovisana u Banjaluci: Svjedočanstvo o naporima, opstanku i trajanju

BANjALUKA - Monografija “Od Srpske čitaonice do Narodne i univerzitetske biblioteke Republike Srpske - 150 godina” promovisana je juče u Narodnoj i univerzitetskoj biblioteci Republike Srpske.

- Knjiga nije samo proširena lenta vremena, nego vezivo koje u cjelinu spaja istorijska tkanja fragmentirano tektonskim pokretima, doslovnim i metaforičkim. Predočavajući raznovrsnu građu, ova knjiga svjedoči kako o naporima da se opstane pod tuđinskom vlašću, tako i o savremenim dostignućima i tendencijama u oblasti bibliotekarstva - navela je direktorica NUBRS Ljilja Petrović-Zečić u predgovoru monografije, koja je podijeljena u četiri cjeline i koju je stvorilo četvoro autora. Prva cjelina je “Osnivanje Bogoslovije i Srpske čitaonice u Banjoj Luci” Borivoja Miloševića, druga “U Habzburškoj i jugoslovenskoj monarhiji (1878-1941)” Zorana Pejašinovića, treća “Narodna biblioteka (1946 -1992) Bojane Milošević i “Narodna i univerzitetska biblioteka Republike Srpske” Vanje Šmulje. Urednik monografije je Berislav Blagojević.

- Bogoslovija u Banjaluci je najznamenitija srpska škola, osnovana 1866, a dvije godine poslije toga i Srpska čitaonica, koja je imala skromne početke kao mjesto koje je trebalo da posluži Vasi Pelagiću i bogoslovima. Rasla je, dobijala na značaju i svoja vrata je širom otvarala i ostala u građanstvu Banjaluke. Vjerujem da bi i Vasa Pelagić bio zadovoljan onim što danas vidi. Njegova ideja je bila da Srpska čitaonica i bogoslovija budu stubovi kulture, prosvjete i duhovnosti na ovom prostoru. Biblioteka ima duboke, snažne i čvrste istorijske korijene na koje može da bude i te kako ponosna - rekao je Borivoje Milošević.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana