Građanima Semberije i Birča dostupne sve bolničke usluge

Anita Janković Rečević
Građanima Semberije i Birča dostupne sve bolničke usluge

BANjALUKA - Građanima Bijeljine i Zvornika ponovo su dostupne sve bolničke usluge, a pacijenti iz drugih dijelova Srpske na operacije, koje nisu hitne, moraće čekati još malo jer je u većini bolnica, zbog epidemije virusa korona, i dalje stopiran takozvani “hladni program”.

Vršilac dužnosti direktora bijeljinske bolnice “Sveti vračevi” Milica Lovrić istakla je za “Glas Srpske” da se ova zdravstvena ustanova od ponedjeljka vratila redovnom procesu rada.

- Sve se odvija po starom režimu. Započeli smo izvođenje operacija koje nisu hitne, s tim da obavezno na “kovid 19” testiramo pacijente koji zahtijevaju operativni tretman i invazivnu dijagnostiku - rekla je Lovrićeva i dodala da specijalističke ambulante rade i poslijepodne kako se ne bi stvarale gužve. 

Na bolničke usluge više ne moraju čekati ni građani regije Birač. 

- Ne radimo u punom kapacitetu jer je do 8. juna na snazi odluka Republičkog štaba za vanredne situacije prema kojoj moramo raditi sa 50 odsto kapaciteta, ali definitivno nikoga od pacijenata ne vraćamo. Zakazujemo preglede na 15 minuta i u zgradu bolnice puštamo po tri pacijenta, a ostali čekaju ispred objekta. Izvodimo i operacije koje nisu hitne, ali smanjenim redoslijedom kako ne bismo preopteretili hirurško odjeljenje - rekao je direktor Bolnice u Zvorniku Ivan Popović. 

U Univerzitetskom kliničkom centru (UKC) RS ističu da građanima usluge pružaju u ambulantama na klinikama za onkologiju, ginekologiju i akušerstvo, kožne i polne bolesti, plastično-rekonstruktivnu hirurgiju, opštu i abdominalnu hirurgiju, ortopediju i traumatologiju, kao i ambulantama Službe za neurohirurgiju, te Klinike za dječije bolesti.

- Na lokaciji u centru grada sa radom su počele i ambulante kao što su gastroenterološka, endokrinološka, hematološka, nefrološka i reumatološka, a rade i neurološka i pulmološka ambulanta. Od ponedjeljka je i Zavod za kliničku radiologiju počeo sa dijagnostičkim pregledima ambulantnih pacijenata - rekli su u UKC-u RS.

Kada su u pitanju operacije, u UKC-u kažu da se svi hitni slučajevi zbrinjavaju odmah, navodeći da izvode i elektivne operacije kod onkoloških pacijenata, a ostali “hladni” program bi trebalo da krene uskoro.

- Kada krene “hladni” program, prednost će imati onkološki pacijenti, pacijenti čije je zdravstveno stanje ugroženije, kao i oni kojima je otkazan termin zbog epidemije. O rasporedu operacija svi pacijenti će biti blagovremeno obaviješteni - rekli su u UKC-u RS.

Direktor Univerzitetske bolnice Foča Radmil Marić kaže da je i ova zdravstvena ustanova otvorila značajan broj specijalističkih ambulanti, ali operacije su i dalje na čekanju.

- Očekujem da će se iduće sedmice ići ka dodatnoj relaksaciji mjera, koje će pacijentima omogućiti da sve usluge dobiju što prije - kazao je Marić.

U punom režimu ne radi ni bolnica u Gradišci.

- Rade sve specijalističke ambulante, ali u smanjenom obimu. Primamo pacijente koji su imali zakazane termine tokom prethodna tri mjeseca, kao i dio pacijenata kojima se sada zakazuju. Operacije čekaju - rekao je v.d. direktora gradiške bolnice Rajko Dodik, kazavši da će zdravstvene ustanove biti suočene sa velikim pritiskom građana kada počnu raditi u punom kapacitetu.

Operacije su na čekanju i u bolnici “Sveti apostol Luka” u Doboju.

- “Hladni program” ćemo vratiti kad dobijemo zeleno svjetlo resornog ministarstva, a kada su u pitanju konsultativno-specijalističke ambulante, tek sada su se stekli uslovi da polako krenu sa radom. Ranije nismo bili u mogućnosti zbog problema na Internom odjeljenju, gdje smo imali zaražene pacijente i radnike - kazao je direktor dobojske bolnice Mladen Gajić.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana