Ово су мање познати, а безбједнији претраживачи

GS
Foto: Freepik

Google Chrome је најпопуларнији прегледач на свијету, али то не значи да нема својих мана, критике које су му упућене најчешће се односе на безбиједност корисника.

Уколико бисте хтјели да испробате неки нови интернет прегледач, ево три приједлога са којима бисте можда хтјели да окушате срећу за сваки је наведено по чему се разликује од оних главних (Фајерфокс, Кром, Еџ итд).

Вјерујемо да сте чули за ДакДакГо, Брејв и Нортон, па ћемо их само овако поменути.

Гостери правјет (Ghostery Private Browser)

Можда сте чули за Гостери екстензију која блокира интернет-праћење. Међутим, да ли сте знали да постоји и Гостери прегледач? Према овој компанији, овај прегледач одбија захтеве за праћење чим се неки сајт отвори, што би значајно требало да убрза процес учитавања.

Процес инсталације је направљен тако да можете одмах да се одлучите и за одбијање поп-уп прозора који вас питају да ли желите да прихватите “колачиће”, а занимљиво је да је овај прегледач базиран на Фајерфоксу, па дизајном и личи на њега. И да, Гостери има и свој претраживач, који је већ убачен у сам прегледач.

Мулвад (Mullvad Browser)

Мулвад је шведски ВПН провајдер који је прошле године представио свој прегледач. Према ријечима компаније, сарађивали су са Тором током развоја, а резултат је прегледач базиран на Фајерфоксу који користи Мулвад ВПН умјесто Тора.

Највећа разлика у односу на Фајерфокс јесте то што је Мулвад унапријед подешен да буде у “привате” режиму, што значи да се колачићи и други подаци аутоматски уклањају кад га затворите. Постоји и посебна опција “Неw Идентитy” која инстант затвара све и рестартује цијели ео програм.

Либрвулф (LibreWolf  Browser)

Још један прегледач базиран на “лисици”, оптимизован за заштиту података, али нуди још неколико језика поред енглеског. Унапријед је инсталиран Ублоцк Оригин, претрага користи ДакДакГо, а заштита од праћења је подешена на највиши ниво.

Функција по имену “Resist Fingerprinting” (РСП) је ту да корисници не би могли да буду случајно идентификовани путем софтвера или хардвера, а још нема "Safe Browsing" функције са Фајерфокса.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана