Свака 4. особа узраста од 12 до 60 година прати инфлуенсере

Tanjug
Foto: Pixabay

БЕОГРАД- Сваки четврти грађанин Србије узраста од 12 до 60 година каже да прати између 10 и 19 инфлуенсера, а сваки девети купује производе који они препоручују, показују резултати истраживања које је спровео ЦеСИД за програм Нова писменост, који партнерски воде Америчка агенција за међународни развој (УСАИД) и организација Пропулсион.

Истраживање је показало да је у протеклих годину дана повећан број инфлуенсера, те да их сада пасивно прати 53 одсто грађана у односу на 38 одсто прошле године, док 13 одсто активно (11 одсто прије годину дана). Што су испитаници млађи, то активније прате инфлуенсере, који се, наводи се у саопштењу, учвршћују као посебан медиј, и то као "врло утицајан и значајан".

Вања Банковић из организације Пропулсион, која је до сада реализовала неколико образовних програма медијске и дигиталне писмености намјењених инфлуенсерима, рекла је да тим младима треба подршка чланова друштва на које су најчешће упућени, прије свега родитеља и наставника. "У Србији се снажно осећа генерацијски јаз у коме су млади у великом проценту корисници друштвених мрежа и добро упознати са инфлуенсерима, насупрот популацији старијој од 55 година која и даље конзумира традиционалне медије и за које су нове мреже попут Тиктока и инфлуенсери удаљени, а неретко и тешко схватљиви концепти. Самим тим, расте неразумевање између младих и родитеља", сматра Банковић.

Она је рекла да страх и стереотипи које често гајимо према друштвеним мрежама и инфлуенсерима чине да не разумемо нове медије који су најмлађима главни извор информисања и формирања ставова. "У нашим истраживањима родитељи кажу да најчешће прибегавају забранама или ограничењима како би контролисали онлајн садржаје које прате млади. Тако се само продубљује неразумевање између генерација", указује Банковић и додаје да је важно да не препустимо младе самима себи у сналажењу са новим медијима.Инфлуенсери утичу на 40 одсто младих, а њихов утицај се повећава спуштањем старосне границе, па 50 одсто младих између 12 и 14, односно 42 одсто младих између 15 и 18 година кажу да на њих утичу инфлуенсери, показује истраживање.

Инфлуенсер на мрежи Тикток Алекса Тодоровић рекао је да подаци указују да особе које прати више десетина хиљада људи на друштвеним мрежама, у великој мери утичу на одлучивање код вршњака, што, каже, са собом носи одговорност. "Зато сматрам да је јако важно да константно ширимо своја знања из медијске и дигиталне писмености јер ће увек бити нешто ново да се научи, пошто се интернет стално развија и мења", поручио је он.

Тодоровић сматра и да се без константног учења не могу слати жељене поруке. "Кроз неки вид радионица за инфлуенсере, које су се ове године први пут реализовале у Србији, научио сам како да унапредим свој садржај, поруке које преносим и на који начин. Више водим рачуна о извору информација, употреби псовки, добро проверавам податке пре него што их пустим у етар, активно комуницирам са пратиоцима", указао је Тодоровић.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана