ДНК из Бетовенове косе открива од чега је умро

Танјуг
ДНК из Бетовенове косе открива од чега је умро

ЊУЈОРК- На основу праменова косе композитора Лудвига ван Бетовена, научници су успјели да реконструишу његов геном и утврде да је имао повећан генетски ризик од болести јетре и инфекције хепатитисом Б.

Праменови косе нађени су на старом комаду папира, а научници тврде да та анализа помаже да се открије шта је могло да изазове његову смрт, преноси портал Сајенс њуз.

Како се наводи у студији научника објављеној у научном часопису Кјурент бајолоџи , композитор се веćину свог живота мучио са здравственим проблемима. Он је 26. марта 1827. преминуо у свом стану у Бечу од болести за коју историчари тврде да се ради о отказивању јетре, а анализа неколико праменова косе која је чувана и коју су прикупили колекционари показује да је Бетовен носио неколико генетских фактора ризика за обољење јетре.

Овај повишени ризик, упарен са потенцијалном инфекцијом јетре и наводним навикама композитора да пије, можда је убрзао његову прерану смрт у 56. години, каже Тристан Бег, биолошки антрополог са Универзитета у Кембриџу.

Наводи се да је добро познато да је Бетовенова каријера била је прекинута прогресивним губитком слуха, који је у потпуности изгубио до 45. године. Такође, утврђено је да је патио од гастроинтестиналних проблема и погоршања стања јетре, због чега је његова наводно пожутела у лето 1821.

Научници су током истраживања морали да се ослоне на белешке са две аутопсије, обављене након што је ексхумиран 1863. и 1888. године, и на друге историјске документе. Истраживање је покренуто 2014. године и приликом њега је коришћено око 30 одвојених праменова косе који за које се сматра да су Бетовенови, а које су чували његови потомци и коолекционари и за које се тврди д су одсечени са композиторове главе у периоду од 1821. до 1827. године.

Ова анализа није открила генетске маркере за глувоćу или проблеме са цревима, али је идентификовано неколико фактора ризика за обољење јетре, укључујуćи варијанту гена ПНПЛА3 која би утростручила композиторов ризик од развоја проблема са јетром током његовог живота.

Научници су такође пронашли трагове вируса хепатитиса Б, који оштеćује јетру, у једној од нити која је наводно прикупљена убрзо након Бетовенове смрти. Ризик за оштећење јетре од инфекције хепатитисом Б би се додатно погоршао редовном употребом алкохола, кажу истраживачи.

"Иако не знамо тачно која комбинација фактора је убила Бетовена, ово је фасцинантна детективска прича", рекао је хепатолог у Краљевској универзитетској болници у Ливерпулу Ијан Гилмор, а који није био укључен у истраживање.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана