Црне листе у служби организованог криминала

Г. Маунага
Црне листе у служби организованог криминала

БAЊA ЛУКA - Био сам члан групе која је бизнисменима узимала новац, уз наводе да ће их скинути или ставити на црну листу и у којој су радила двојица службеника "Транспаренси интернешнела" и Богдан Новаковић из Управе за индиректно опорезивање.

Рекао је ово у исказу који је дао Тужилаштву БиХ и полицији РС заштићени свједок, у свијету преваре познатији под именом Марио.

Каже да је у "бизнис" ушао на приједлог свог комшије и пријатеља, због лошег материјалног стања.

- Био сам у добрим односима са припадницима Енглеског батаљона EUFOR-а који се налазио у Рамићима и са неким званичницима Хашког трибунала који су радили на нашем подручју. Од мене је "пријатељ" тражио да неке особе које ми препоручи повежем и закажем им разговор са представницима Хашког трибунала или EUFOR-а, испричао је Марио у исказу полицији и тужиоцима.

Он је додао да се радило о особама које су већ биле на црним листама OHR-а, али и потенцијалним кандидатима за те листе.

- То су били потенцијални пацијенти за рекетирање, углавном моћни привредници. О њима су прикупљали податке и документацију у "Транспаренсију" и то из Пореске управе и УИО, наводи Марио и додаје да су прво "обрађивани" они који су већ бити на "црним листама", уз обећања да ће бити скинути, да су онда кројене листе нових "кандидата" за листе. И једни и други посредницима су давали велики новац или да их скину са листе или да на листу не доспију.

- Прво су "обрађивани" они који су се стварно налазили на тим "црнима листама", као што је било у случају бившег директора "Српских шума" Саве Крунића и судије Самојка Ђорде, обојица су са Сокоца. До Крунића смо дошли преко посредника чији надимак је Чавка. Крунић је на "црној листи" ЕУ и СAД, јер је сврстан у мрежу помагача хашких оптуженика, испричао је Марио.

Каже да су службеник "Транспаренси интернешенела" из Бање Луке и Чавка дошли на идеју да су три жртве које су се "могле лако одрадити" Крунић и Ђорда са Сокоца и извјесни Војвода из Вишеграда, некадашњи директор "Телекома" у том крају.

- Ја сам био задужен да њих тројицу спојим са странцима, уз обећање да ће бити скинути са "црне листе". Наравно да сам то могао, јер су такве особе странцима биле интересантне, будући да су рачунали да од њих могу сазнати неке нове детаље о финансирању хашких бјегунаца. Ми смо им за тај контакт узимали новац, али са "црне листе" никада нису скинути, наводи Марио.

Каже да се са Крунићем срео у ресторану "Капућино" у Сарајеву и да је тамо договорио да ће му организовати разговор са странцима.

Са Самојком Ђордом, судијом са Сокоца, наводно се срео у ресторану "Базени" у Сарајеву.

- Тражио је да му помогнем и омогућим разговор са странцима, јер су му Чавка и човјек из "Транспаренсија" рекли да ја то могу. Када сам завршио састанке, нашао сам се са "пријатељем" из "Трансапренсија" и кренули смо назад за Бању Луку. Он је био задовољан, наводи у исказу Марио.


Уцјена Голијанина

Каже да је његов "пријатељ" из "Транспаренсија" контакт са Пореском управом РС "остварио када је на њеном челу био Мишо Ђурић, а његов замјеник Љубо Голијанин". 

- Испрепадали су Голијанина којег сам водио на разговор у Загреб, јер је странцима било интересантно да разговарају са њим зато што је био у Финансијској полицији 1995. у вријеме власти Радована Караџића. Ови су то знали и тиме су га и уцјењивали, говорили су му да ће бити на листи помагача, да ће бити удаљен са посла - наводи Марио.

Марио наставља да се сутрадан, по повратку из Сарајева, састао са Тином Толафсоном, представником Хашког трибунала, који је имао канцеларију у Бањој Луци и да му је пренио да Крунић и Ђорда желе разговор са некима из Трибунала.

- Тим је рекао да ће договорити са колегама из Сарајева, пошто су они с тог подручја и то сам јавио Крунићу и Ђорди. Питали су колико новца треба да припреме за услугу, рекао сам по 5.000 евра - наводи Марио.

Каже да је потом Крунић отишао у зграду УН у Сарајеву, као и Ђорда и да се након тог састанка поново нашао са њима у "Капућину".

- Пријатељ из "Транспаренсија" и ја дошли смо поново у Сарајево и нашао сам се са Савом у "Капућину". Предао ми је 5.000 евра и био је јако збуњен разговором који је имао. Са Ђордом сам се нашао у "Базенима", он је плакао и рекао да нема од чега да живи и да је једва скупио 4.000 марака. Мој пријатељ из "Транспаренсија" био је презадовољан обављеним послом и када смо се вратили у Бању Луку дао ми је 3.000 КМ за услугу - тврди Марио.

Он наводи да су временом Крунић и Ђорда схватили да су преварени, јер никада нису скинути са "црне листе".

- Стално су питали за мене, а "пријатељ" из "Транспаренсија" их је завлачио да сам на терену на Косову. Послије свега тога никада се више нисам срео са Крунићем и Ђордом док је "пријатељ" све до данас остао у контакту са њима - рекао је Марио.

Саво Крунић, међутим, све то демантује. Каже да никада никоме није дао новац да га скине са "црне листе" и да га нико тим поводом није ни контактирао.

- Нити сам коме давао новац да би ме скинуо са "црне листе", нити ме ико контактирао везано за то. Уопште не знам о чему се ради. На тој листи налазим се пуне четири године. Блокиран ми је рачун, не могу да радим нити могу да живим - каже Крунић.

Марио у исказу датом полицији, међутим, тврди да на његову превару није насјео једино извјесни Војвода из Вишеграда (Милош Лазовић оп.а), којем је на састанку рекао да ради за америчку амбасаду, али није знао да му каже гдје се она налази.

Тврди да је Богдан Новаковић из УИО извлачио документа на основу којих су потенцијални кандидати са "црне листе" уцјењивани и рекетирани.

- Тако је дао податке о фирми "Брдо промет" то јест њеном власнику Јовићу и његовим пореским дуговима. На основу тих података смо Јовића, који ионако није чист, испрепадали да ће завршити на "црној листи". Онда сам га ја преузео и водио на разговоре са странцима у Загреб - рекао је Марио.

 Наравно, каже, да странци нису знали о чему се ради и да неко за то узима новац.

- Они новац нису узимали, а на те разговоре су пристајали јер су жељели да од тих људи прикупе додатне информације - наводи.

Каже да се од потенцијалних кандидата за "црне листе" највише уплашио власник фирме "Парма трејд" из Бање Луке који је имао порески дуг од 700.000 КМ.

- Дошао ми је Боро Дујковић који је овдје био шеф истрага, јер је добар са "Парма трејдом" и молио ме да пренесем да му не узимају мјесечно новац, јер они су му узимали сваки мјесец 700 до 800 евра уз причу да га они штите - наводи Марио у исказу истражним органима. 

 - Тактика је била таква да "кандидат" за листу прво преко мене оствари контакт са странцима, а потом му ова двојица из "Транспаренсија" извуку папире из Пореске управе и кажу му колики му је дуг и испрепадају га да ће на суд или на "црну листу"- прича даље.

Тврди да је иста група наводно Јанку Јанковићу  из Добоја запријетила да ће бити стављен на "црну листу" јер је у рату радио у ДБ.

 - Он је до скора био шеф испоставе царине у Добоју. То је лопов који је имао разлога да се плаши и дао им је 200.000 КМ или евра, јер тај би све дао само да остане на том радном мјесту - наводи Марио. 

Каже да је састанке "клијентима" са Тимом Толафсоном договарао у згради УН у Сарајеву.

- Ја им кажем само да дође у зграду УН на задња врата и да их тамо чекају. Тамо их прими Тим и обавио са њима разговор. Наравно да од тог разговора нема богзна шта. Онда наступамо ми и узимамо новац за услугу, јер смо их, наводно, спасили или у другом случају јер ће бити скинути - додаје Марио.

Каже да су му "пријатељи" прије него је ишао странцима припремали податке о "клијентима".

- Стварно би човјек рекао да је тај у мрежи подршке, а странци, наравно, загризу на тај мамац. Онда мене странци питају могу ли им омогућити контакт са тим човјеком и ја договорим састанак -наводи Марио, који је у овом послу био плаћен као посредник за уцјене.

Директор полиције РС Урош Пена јуче није желио да говори о истрази о рекетирању бизнисмена.

- Само знам да је нешто рађено на томе али ћу провјерити па најбоље да се чујемо сутра - рекао је Пена.

 
Чавка: Смјештају ми Радованови кадрови

Власник два угоститељска објекта у Сокоцу Зоран Чоловић Чавка, за којег Марио тврди да је био посредник у примопредаји новца и контактима са Ђордом и Крунићем, све ове наводе демантује.

- Могу само да претпоставим да је то ујдурма овдашњих беспосличара, који неће ништа да раде осим да подмећу. Све то измишљају људи из прошлог система, Радовани кадрови, који прије рата нису имали ни за цигарете, а у рату су дошли до неког новца. Сад, каже, кад им је нестало пара, умјесто да се запосле, баве се смицалицама, да би дошли до новца, рекао је Чавка за "Глас Српске".

Грубешић: Информације пласира МУП РС

Портпарол Тужилаштва БиХ Борис Грубешић није имао коментар на тврдње о истрази о томе да су појединци уцјењивани и рекетирани да не би били стављени на црне листе или да би били скинути са њих.

- Те информације пласира МУП Републике Српске, видим и по изјавама званичника. Нама о томе још ништа није достављено, па немам коментар, наводи Грубешић.

Како су раније објавили медији, истрагу о томе води в. д. главног тужиоца Милорад Барашин, који се налази на путу ван земље.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана