Црнa Горa предаће два амандмана на резолуцију о Сребреници: Спријечити манипулисање на штету Срба

Танјуг
Црнa Горa предаће два амандмана на резолуцију о Сребреници: Спријечити манипулисање на штету Срба

ПОДГОРИЦА - Црна Гора ће уз посредовање САД предати два амандмана на њемачку резолуцију о Сребреници у циљу постизања што бољих односа и смиривања политичке напетости у региону, потврђено је незванично за портал РТЦГ из Владе.

Амандманима је, наводи се, предвиђено "индивидуализовање кривице за геноцид у Сребреници", али и инсистирање на стриктном поштовању Дејтона.

Према писању портала први амандман гласи: "...понављајући да је кривица за злочин геноцида индивидуализована, те се не може приписати било којој етничкој, вјерској или другој скупини или заједници у цјелини..."

Други амандман гласи: "....потврђујући неповредивост општег оквирног споразума за мир у Босни и Херцеговини у свим његовим одредбама....".

Овим амандманима, како су рекли из Владе, спречава се свако потенцијално манипулисање на штету Србије и српског народа у смислу било каквих правних и политичких реперкусија и онемогућава се наратив али и намјера да се један народ жели прогласити геноцидним.

Другим амандманом суштински се додатно афирмише постојање Републике Српске у склопу БиХ, што је гарантовано Дејтонским споразумом, с обзиром на то да су се од појединих званичника могле чути изјаве усмјерене против Републике Српске.

Говорећи о резолуцији о Сребреници, која је претходне недјеље била у центру пажње Уједињених нација, предсједник Србије Александар Вучић рекао је недавно да доношење тог документа има два циља - да се тражи ратна одштета од Србије, као и да се изврши ревизија поступка против већ донијете пресуде Међународног суда у Хагу, подсјећа портал РТЦГ.

Додају да је Вучић истакао да ће се одлука о резолуцији доносити прегласавањем, али и да ће ово отворити "Пандорину кутију" и омогућити покретање многих иницијатива за доношење резолуција о геноциду.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана