Отворена изложба о браћи Младену и Сретену Стојановићу

Срна
Foto: Срна

ПРИЈЕДОР - У Музеју Козаре у Приједору данас је отворена историјска изложба „Доброта, љепота, истина" аутора Ведране Адамовић.

Градоначелник Приједора Далибор Павловић изјавио је да ова изложба говори о многим појединостима из живота браће Сретена и Младена Стојановића које нису познате бројним Приједорчанима или су недовољно познате.

„Грађанима који дођу, отвориће видике и сазнања о браћи Стојановић којима се град и ми данас поносимо. Драго ми је да видим фотографије и дописе које нисам имао прилику видјети до сада. То је нешто што морамо да знамо и да преносимо на млађе генерације да се упознају о лику и дјелу Младена и Сретена. Бар толико дугујемо браћи за све што су урадили за град Приједор у то вријеме", рекао је Павловић новинарима у Приједору.

Директор Музеја Козаре Зоран Радоњић рекао је да је аутор Ведрана Адамови кустос историчар и музејски савјетник у Музеју Козаре и да ће изложба бити отворена до 13. јуна, а да ће њена публикација „Браћа Стојановићи и тузлански ђачки процес 1915. године" бити промовисана поводом Дана Музеја, а и у оквиру Дана града, у уторак, 18. маја, у 19.30 часова у лапидаријуму музеја.

„Ово је занимљиво путовање у прошлост које нам пружа прилику да сазнамао нешто више о велеиздајничким ђачким процесима који су били битна карактеристика аустроугарске управе на овим просторима. Средиште изложбе су Младен и Сретен Стојановић. Изложба је веома квалитетна илустрација Ведраниног дуготрајног и преданог рада", оцијенио је Радоњић.

Адамовићева је рекла да поставка доноси фрагменте њене књиге о Стојановићима и да је фокус на њиховом боравку у Тузли гдје су били ђаци гимназије, а касније дио процеса везаног за тузланску гимназију, подсјетивши са су и Гаврило Принцип, Трифко Грабеж и браћа Вељко и Васо Чубриловић били ђаци тузланске гимназије и да је на ту групу пала највећа одговорност за сарајевски атентат.

„Затворени су на неколико мјеста, а суђење је било у Бихаћу, јер је Тузла била угрожена ратним дејствима. Сретен је осуђен на десет, а Младен на 16 година тешке тамнице и то су најтеже године у њиховом животу. Амнестирани су 1917. и ова изложба углавном доноси дијелове тог периода, а по паноима можемо да пратимо тематски и хронолошки управо те догађаје који завршавају 21. новембра 1918. уласком Друге српске армије у Приједор и коначним ослобођењем ових простора од аустроугарске власти", додала је Адамовићева.

Изложба је дио овогодишњих мајских свечаности у Приједору којима се обиљежава 16. мај - Дана града.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана