Ћурић: Подршка Владе развоју Херцеговине

СРНА
Foto: Срна

ТРЕБИЊЕ- Градоначелник Требиња Мирко Ћурић изјавио је данас да Влада Републике Српске даје подршку развоју Херцеговине у три кључна правца - енергетици, пољопривреди и туризму, те путној инфраструктури.

Ћурић је након састанка са предсједником Републике Српске Милорадом Додиком и министрима у Влади Српске рекао да је разговарано о томе шта је неопходно урадити.

"Кључна је путна комуникација. На дионици Фоча-Тјентиште, која је била највећи проблем, креће се са радовима, а у овој години планиран је наставак радова на путу Жегуља-Столац", рекао је Ћурић.

Он је навео да је предсједник Српске подржао изградњу конгресног центра у Требињу, који ће бити значајан за развој туризма.

Ћурић је додао да је са надлежним министром договорено да у школској 2024/2025. години у Требињу буде отворено одјељење Факултета техничких наука у Новом Саду.

Он је рекао да је на састанку разговарано и о водоснабдијевању, наводњавању, те истакао да постоји инвестициона подршка Владе Републике Српске.

"Сви начелници херцеговачких општина су се на састанку изјаснили да имају добру сарадњу и комуникацију. Очекујемо да ће тако бити и у наредном периоду", рекао је Ћурић. 

Херцеговина је у фокусу Владе Републике Српске и наредних 10-ак дана ће се добити преглед проблема сваке од херцеговачких општина, изјавио је данас предсједник Републике Српске Милорад Додик и најавио да ће са премијером Радованом Вишковићем до краја априла посјетити сваку од тих општина како би се ријешила та питања.

Додик је након састанка са градоначелником Требиња Мирком Ћурићем и начелницима херцеговачких општина у Требињу рекао да су чули конкретне проблеме сваке од вих општина, наводећи да је и до сада заједничком сарадњом учињено доста на рјешавању њихових проблема, којих и даље има и треба их рјешавати.

"У наредних 10-ак дана ћемо креирати одговоре на та питања и појавићемо се ја и предједник Владе Републике Српске са министрима у свакој од ових општина и покушати дати одговоре", рекао је Додик новинарима након састанка.

Додик је истакао да радови на новој болници у Требињу иду бржом динамиком него што је предвиђено, истакавши да се у њу улаже више од 120 милиона КМ средстава Владе Републике Српске.

"Подржаћемо и изградњу Конгресног центра у Требињу" рекао је Додик и додао да и друге општине у Херцеговини имају пажњу за рјешавање њихових проблема.

Он је подсјетио да су у претходном периоду уложени велики напори да се санира стање у општини Невесиње, што је евидентно, те да постоје и други проблеми које треба рјешавати у општинама Љубиње, Берковићи и осталим.

"Три су сфере кључне - енергетика, пољопривреда и туризам и у оквиру тога свака општина треба да лоцира своје развојне планове", рекао је Додик.

Он је напоменуо да су начелници општина изнијели као најважније обнављање путне комуникације, подсјетивши да је у току изградња пута преко Тјентишта, што је у склопу напора за изградњу брзе цесте од Требиња до Вишеграда, за коју би до краја године требало да се уради мастер план.

"Тај план предвиђа да се од Требиња до Гацка гради брза цеста са четири траке, а да се преко планине иде са трећом траком која ће омогућити брзу комуникацију, тако да ће то бити до Фоче, а од Фоче ћемо даље наставити са четири траке", навео је Додик.

Он је појаснио да тај мастер план за читаву републику није лако рјешив и да је скуп, али се мора почети то градити.

Додик је додао да је комуникацијска изолованост Херцеговине која је била прије 15-ак година битно смањена и направљен је пут ка Херцег Новом, као и вијадукт на Тјентишту, али живот тражи више, као што је и пројекат аеродрома у Требињу.

Он је додао да су за аеродром потребне и неке међународне сагласности, што се чека, а успут се рјешавају питања попут имовинско-правних, деминирања и слично.

"Значи, нико није одустао од тога", рекао је Додик.

Он је додао да су проблеми херцеговачких општина комуникација, радна мјеста, помоћ за санирање штета и од земљотреса и слично.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана