Шпанија, Швајцарска иду на Европско првенство, Црногорци остали без шансе

Б92

Фудбалери Шпаније и Швајцарске обезбједиле су пласман на Европско првенство 2016. године у Француској, побједама у претпосљедњем колу квалификација.

Шпанци су са 4:0 савладали Луксембург и обезбедили прво мјесто у групи Ц, док је Словачка поражена од Белорусије на свом терену и угрозила је пласман.

Словаци имају 19 бодова колико и Украјинци који тријумфовали у Македонији – 2:0.

Швајцарци седмицом демолирали Сан Марино, па ће поред максималних Енглеза који су добили Естонију са 2:0, путовати у Француску. У трећем мечу групе Е Словенија и Литваније ремизирале су 1:1.

Црна Гора два пута је на стадиону ’Под Горицом’ водила против Аустрије, али је поражена са 3:2 и изгубила је и теоретске шансе да се нађе на Европском првенству. Аустријанци су први, док ће о другом мјесту одлучивати Шведска и Русија које су оствариле пјобеде у гостима над Лихтенштајном, односно Молдавијом

Група Ц:

Група Ц донела нам је сигуран тријумф Шпаније која ће се десети пут у историји наћи на Европском првенству, чиме је изједначила рекорд Русије и СССР. Испред је само Њемачка са једним више наступом на ЕП.

Шпанци су у Логроњу декласирали Луксембург са 4:0, али су остали без Давида Силве и Алвара Морате. Према првим информацијама, Силва је повредио препонски мишић, док је нападач Јувентуса вјероватно доживио прелом ноге.

’Фурију’ је у вођство довео Санти Касорла у 42. минуту, да би Пако Алкасер повисио на 2:0 у 67. Нападач Валенсије постигао је свој други погодак 13 минута касније, прије него што је Касорла потврдио убиједљив тријумф у самом финишу. Код посљедња два гола директно је учествовао Нолито, који је одушевио шпанску јавност.

Словаци су наставили са посртањем послије феноменалног старта квалификација, па су сада доживјели пораз који их може коштати пласмана. Били су фаворити против Бјелорусије, али их је Драхун казнио у 34. минуту, сјајно скочивши послије корнера. Домаћи играчи су посљедњих 25 минута играча више, међутим, ни то им није помогло.

Пораз Словачке искористила је Украјина која је са 2:0 тријумфовала у Скопљу. Селезњов Краветс су тресли мреже у Скопљу и довели свој тим на побједу до Француске.

Група Е:

Швајцарцима су добили три пенала против Сан Марина, а редом су погађали Ланг, Инлер, Мехмеди, Ђуру, Касами, Емболо и Дердијок.

Енглеска је наставила максималан учинак погоцима најбржих играча – Тија Волкота и Стерлинга, док су у мечу без резултатског значаја ремизирали Словенија и Литванија.

Група Е:
Енглеска – Естонија 2:0
(Волкот 45, Стерлинг 85)
Словенија – Литванија 1:1
(Бирса 41п – Новиковас 86п)
Швајцарска – Сан Марино 7:0
(Ланг 17, Инлер 55п, Мехмеди 65, Ђуру 72п, Касами 75, Емболо 80п, Дердијок 89)

Група Г:

Мирко Вучинић донио је Црној Гори предност у 32. минуту, када се сјајно снашао и искористио центаршут Вукчевића. Аустријанци су кренули много офанзивније у другом полувремену и врло брзо изједначили преко Марка Јанка.

Фатош Бећирај довео је домаће у предност средином полувремена и подгрејао наде Црне Горе да ипак може да се нађе на ЕУРО. Међутим, услиједио је кошмаран финиш који је најавио промашајем доскорашњи репрезентативац Србије Станиша Мандић.

Нападач Чукаричког промашио је 1 на 1 са голманом, да би казна стигла већ у слиједећем нападу. Марко Арнаутовић прошетао се кроз казнени простор Црногораца и погодио супротни угао Полексићевог гола.

У 86. минуту Вучинић је добио црвени картон због викања на помоћног судију, а комплетан преокрет је у другом минуту надокнаде донио Сабицер.

Шведска је са 2:0 добила Лихтенштајн у гостима и сада има 15 бодова, два мање од Русије којој су Игнашевић и Дзјуба донијели тријумф у Молдавији. Играчи селектора Брновића могу да помогну Швеђанима – ако добију Русију у посљедњем колу, а Шведска такође оствари тријумф, Ибрахимовић и другови ће пут Француске