Oprezno tokom boravka u prirodi: Krpelji vrebaju sa svih strana

G.S.
Oprezno tokom boravka u prirodi: Krpelji vrebaju sa svih strana

Već duže vreme ljekari upozoravaju da poslije boravka u prirodi obavezno pregledamo kako sebe, tako i djecu, i da odmah reagujemo ukoliko spazimo krpelja.

Iako ne znači da je svaki krpelj unapred zaražen, bolesti koje prenosi mogu imati veoma ozbiljne posledice po ljudsko zdravlje. Prenosilac je spiroheta od kojih je najopasnija Borrelia burgdorferi koja prouzrokuje opasnu Lajmsku bolest.

Osim nje krpelj je uzročnik krpeljskog meningoencefalitisa, kju groznice i kongo hemoragične groznice, kao i mnogih drugih zaraznih bolesti.

Prvi simptom poslije „ugriza“ krpelja može proći neopaženo; najpre će se javiti prstenasto crvenilo, a zatim mogu nastupiti i ostali simptomi u roku od dva do trideset dana (povišena temperatura, glavobolja, umori i bol u mišićima), kada se obavezno treba javiti ljekaru radi uspostavljanja adekvatne dijagnoze.

Najbolje je ukoliko do ujeda dođe, da krpelja izvadi stručno lice i to što pre, u roku od 24 sata. Odstranjivanje krpelja može se obaviti u svakoj zdravstvenoj ustanovi (ambulanti, domu zdravlja, odeljenju za kožne bolesti), prenosi B92.

Često smo čuli za savjet da krpelja treba ošamutiti nekim jačim mirisom, kao što je alkohol ili benzin i da će se on na taj način lakše izvući. Činjenica je da će takav atak krpelja natjerati da se zavuče još dublje pod kožu.

Obratite pažnju na mesta koje krpelji posebno „vole“ – ispod pazuha, oko pupka, na preponama, iza ušiju i na kosmatom dijelu glave i ne odlažite njegovo odstranjivanje.

Povedite računa nakon danas boravka u prirodi, i obavezno se obratite lekaru ukoliko dođe do ujeda krpelja.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana