Опрезно током боравка у природи: Крпељи вребају са свих страна

Г.С.
Опрезно током боравка у природи: Крпељи вребају са свих страна

Већ дуже време љекари упозоравају да послије боравка у природи обавезно прегледамо како себе, тако и дјецу, и да одмах реагујемо уколико спазимо крпеља.

Иако не значи да је сваки крпељ унапред заражен, болести које преноси могу имати веома озбиљне последице по људско здравље. Преносилац је спирохета од којих је најопаснија Боррелиа бургдорфери која проузрокује опасну Лајмску болест.

Осим ње крпељ је узрочник крпељског менингоенцефалитиса, кју грознице и конго хеморагичне грознице, као и многих других заразних болести.

Први симптом послије „угриза“ крпеља може проћи неопажено; најпре ће се јавити прстенасто црвенило, а затим могу наступити и остали симптоми у року од два до тридесет дана (повишена температура, главобоља, умори и бол у мишићима), када се обавезно треба јавити љекару ради успостављања адекватне дијагнозе.

Најбоље је уколико до уједа дође, да крпеља извади стручно лице и то што пре, у року од 24 сата. Одстрањивање крпеља може се обавити у свакој здравственој установи (амбуланти, дому здравља, одељењу за кожне болести), преноси Б92.

Често смо чули за савјет да крпеља треба ошамутити неким јачим мирисом, као што је алкохол или бензин и да ће се он на тај начин лакше извући. Чињеница је да ће такав атак крпеља натјерати да се завуче још дубље под кожу.

Обратите пажњу на места које крпељи посебно „воле“ – испод пазуха, око пупка, на препонама, иза ушију и на косматом дијелу главе и не одлажите његово одстрањивање.

Поведите рачуна након данас боравка у природи, и обавезно се обратите лекару уколико дође до уједа крпеља.

 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана