I zaposlena stoka ima svoja prava

GS
Foto: Ilustracija

Iz Kremone, grada u regionu Lombardija u Italiji, stiže vijest o sindikatu za životinje koje „rade“. Ovaj prvi sindikat u istoriji čiji je cilj zaštita prava životinja na farmama čini grupa profesionalaca koji će se truditi da poboljšaju njihove uslove života u štalama, brinuće o njihovom zdravlju i prostoru koji im je na raspolaganju, a vršiće i stalnu kontrolu koja se tiče njihovih prava, piše RTS.

OBA, što je skraćenica za Praćenje blagostanja životinja (Osservatorio del Benessere Animale), rođen je iz ideje veterinara Nikola Mirka Bizolatija i agronoma, te uzgajivača stoke Matije Vaste. Dio tima su i advokat Vitorio Bandera, kao i istoričar i ilustrator Gvido Damini.

 „Mljekare se direktno pridružuju sindikatu, ali 'borbom za prava životinja' će se direktno baviti veterinar prateći firme“, objašnjava Bizolati za italijanske medije, dodajući da: „Ako utvrdimo porast mortaliteta, npr. tražim praćenje krvne slike kako bi se utvrdilo da li je kolostracija teladi obavljena u pravo vrijeme ili su prekršene druge mjere“.

Ideja je da mljekara simbolično preuzme sva stada od kojih se snabdijeva, da poštuje njihovo dostojanstvo i da im omogući beneficije kao da su zaposleni. Ovo bi trebalo da podrazumijeva bolje garancije za brigu o steonim kravama, testove krvi i veterinarske preglede teladi.

„Intenzivan uzgoj je pogrešan jer uništava rezerve krava namijenjenih za proizvodnju mlijeka. Potreban nam je 'relaksirajući' uzgoj, jer ako je životinja dobro, dobijamo i bolje proizvode koje cijene kupci“, naglašava veterinar, pokretač sindikata.

Drugi ključni element je digitalizacija. Koristeći softver, mljekare mogu direktno da prate kako su štale snabdjevene, da dobijaju zbirne podatke o broju životinja, boksevima i pojilicama, kao i raspoloživom prostoru. Na ovaj način mljekara može ciljano da provjerava da li se u štalama poštuju pravila zdravih uslova za smještaj krava, da li je prostor skučen i kakav je tretman životinja, kao i za dobijanje podataka koji će im omogućiti prognozu količine mlijeka koje će dati krave u naredne četiri godine sa eventualnom greškom od svega jedan odsto.

 „Na ovaj način krave će biti bezbjednije, manje će zagađivati okolinu i biće zdravije, što se održava i na krajnji proizvod“, podvlači Bizolati.

Prva mljekara koja se upisala u sindikat je „Ca De Stedfani“ i koja proizvodi i poznati sir Grana Padano i poseduje 24 štale, a u svakoj od njih živi 300 krava. U ovaj projekat ulazi i udruženje uzgajivača i njihovih zaposlenih ne bi li se i drugima približio pristup naprednoj praksi koja vodi računa o blagostanju krava.

„Sa pravim investicijama moguće je napraviti štale koje vrijede tri miliona evra potpuno robotizovane u kojima krave neće ni sresti čovjeka, jer čovjek zna da bude zao, a roboti ne. Ljudi koji rade sa životinjama, a nisu obučeni, neinformisani su i slično, rade lošije od onih koji su profesionalci. Odnos između čovjeka i stoke star je 12000 godina, ali robot, s obzirom na to da bi imao više podataka, znao bi i kako bolje da vodi računa o kravama“, dodao je Bisolati u svojoj izjavi za medije.

Ovaj projekat će zvanično biti predstavljen na Sajmu u Kremoni uz plakat koji promoviše prava životinja, koji će papkom „potpisati“ najljepša krava izabrana među 650 kandidatkinja koje su učestvovale u takmičenju u ovom lombardijskom gradu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana