HDZ BiH, uoči raspisivanja izbora, poručuje da ne diže ruke od izmjena regulative: Biće kako zakon kaže, a ne CIK

Vedrana Kulaga Simić
HDZ BiH, uoči raspisivanja izbora, poručuje da ne diže ruke od izmjena regulative: Biće kako zakon kaže, a ne CIK

SARAJEVO - Opšti izbori u BiH trebalo bi da budu raspisani sutra, prema važećim propisima.

Posljednji pokušaj izmjena Izbornog zakona tek naknadno će dobiti epilog, nakon veta Bošnjaka u Domu naroda Parlamenta BiH, a iz HDZ-a poručuju da ne odustaju, uz tvrdnju da je to u interesu svih naroda i ostalih u ovoj zemlji.

Klub Bošnjaka je uložio veto, odnosno pokrenuo pitanje zaštite vitalnog nacionalnog interesa na HDZ-ov prijedlog izmjena Izbornog zakona BiH na sjednici Doma naroda prošle sedmice, a taj akt je u rukama zajedničke komisije. Nju čine delegati Sredoje Nović (SNSD), Dragan Čović (HDZ BiH) i Bakir Izetbegović (SDA), a zadatak je da ovih dana pokušaju da usaglase prijedlog izmjena zakona. Sa njima juče nismo uspjeli stupiti u kontakt, a iz ranijih izjava i stavova, te aktuelnih međustranačkih odnosa, sve ukazuje na to da dogovora neće biti i da će, o ovim predloženim izmjenama, posljednju riječ dati Ustavni sud BiH, kako nalaže procedura u slučaju posezanja za mehanizmom zaštite vitalnog interesa. 

Zamjenica predsjednika HDZ-a BiH Borjana Krišto za “Glas” tvrdi da su prijedlozi u skladu sa Ustavom i da strogo vode računa da ni na koji način ne krše ni taj najviši pravni akt zemlje, niti poziciju bilo kojeg od tri konstitutivna naroda. Krišto, koja je i zamjenica predsjedavajućeg Predstavničkog doma Parlamenta BiH, naglašava da je za državu kakva je BiH veoma važno da bude obezbijeđen legitiman izbor predstavnika, posebno u Predsjedništvo BiH i domove naroda. Na pitanje šta se može očekivati, imajući u vidu veto i to da će izbori biti po istim pravilima kao i prethodni, kaže da je teško dati odgovor na to.

- Naš prijedlog je u proceduri. Izbori će ići onako kako je definisao Izborni zakon, a ne kako to odluči nelegalno tijelo koje je zaduženo za sprovođenje. To su realnosti koje ćemo mi pratiti u skladu sa izbornim kalendarom i prema tome se određivati, a sve drugo je odgovornost svih političkih predstavnika. U ovom trenutku nema pravnih ni političkih uslova za održavanje izbora i implementaciju rezultata imajući u vidu da su odredbe zakona koje definišu popunjavanje federalnog Doma naroda stavljene izvan pravne snage, kao neustavne, tako da je to odgovornost svih - istakla je Krišto, koja smatra da nikako nije dobro što BiH sa ovakvom neizvjesnošću ulazi u novi izborni ciklus.

HDZ je, kao i stranke okupljene oko te partije, podvukao da sve i da dođe do razgovora i kompromisa, svi bi bili zadovoljni i stavili tačku na to pitanje, a u “interesu svih u BiH”.

- Nažalost, izostao je kompromis i povjerenje, a to je BiH najpotrebnije zbog političke stabilnosti i budućnosti. Moramo prevazići to da jedan narod drugom bira političke predstavnike. Izmjena Izbornog zakona je naš prioritet i interes u kontekstu ustavnog poretka BiH, uvijek ćemo imati jasan politički stav, na principu ustavne ravnopravnosti sva tri naroda i drugih. Stav o svemu će dati naši stranački organi i tijela koja zastupaju interese hrvatskog naroda u BiH - poručila je. 

Na pitanje da li će HDZ BiH bojkotovati izbore, kako se spekuliše danima, a sve zbog neuspjeha izborne reforme, kaže da ne koriste termin “bojkot”.

- Mi smo stranka koja ima stavove o svim pitanjima, tako da ćemo imati i o tome, te na vrijeme informisati javnost - zaključila je.

Iz Kluba Bošnjaka ranije su poručili da su odluke u HDZ-ovom prijedlogu diskriminacione, da je prekršen Ustav FBiH kod načina izbora delegata u Federalnom domu naroda, kao i član Ustava BiH, te da su uočene povrede Konvencije o ljudskim pravima i Venecijanske komisije. Iz Kluba Srba su, takođe, reagovali. Prema njihovim riječima, nije bilo razloga da izmjene ne budu usvojene, uz ocjenu da je problem u SDA i Bošnjacima, koji ne žele da izgube ono što imaju prema važećem zakonu.

Ideje

Klub Hrvata u Domu naroda Parlamenta predložio je da, između ostalog, član Predsjedništva BiH iz reda tog naroda bude biran među hrvatskim kandidatima, po elektorskom modelu, koji su osvojili najviše glasova u najmanje tri od pet kantona - Hercegovačko-neretvanskom, Srednjobosanskom, Zapadnohercegovačkom, Livanjskom i Posavskom. Predloženo je i da se na novi način biraju delegati u Domu naroda Parlamenta FBiH.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana