Tri decenije podvala

Vedrana Kulaga Simić
Tri decenije podvala

BiH, mada sigurnije je reći Republika Srpska, obilježiće iduće godine tri decenije otkako je dogovoren Dejtonski mirovni sporazum koji je, što mu sam naziv kaže postignut u Dejtonu, američkom gradu, donio mir i dao novi temelj za funkcionisanje ove i ovakve, a tada ratom razorene zemlje. Ipak, nije se dugo čekalo na prve udarce u taj isti temelj pa i sve kasnije tako da i ne bi trebalo da čudi zbog čega je, gotovo sve, u ovoj zemlji ukrivo.

Tri decenije nije malo, a pogotovo kad su sve te godine na političkom planu obilježene optužbama i stalnim krizama među kojima je svaka nova uvijek "najveća od Dejtona do danas" i jasno je da su ostavljale trag na ekonomiji i duši brojnih stanovnika ove zemlje, koji ne žele da počinju ispočetka negdje tamo daleko od ognjišta.

Mrtva je trka ko je zbog toga najviše kriv - da li domaći lideri koji još žele više od onoga što im pripada i na šta imaju pravo ili stranci koji su sebi dali previše otvorene ruke da mogu da rade šta hoće, koliko hoće i dokle budu htjeli. Što je previše, previše je, ma kolike sile stajale iza toga, jer iste te su stale i iza Dejtona, ali to izgleda uporno zaboravljaju.

Visoki predstavnici su vedrili i oblačili, bili "bog i batina". Uprkos postojanju domaćih lidera koji su imali momente da se dogovore o ključnim pitanjima, pa makar i "pet poslije 12", bez imala stida nametali su zakone, a istovremeno prosipali priču o demokratiji i suverenitetu.

Pa kako je moguće da neka zemlja, država, državna zajednica ili kako god da nazovemo današnju BiH, koja i nema nikakvu odrednicu ispred ta tri slova, bude suverena kada je pod šapom stranaca? Kako neko ozbiljan i zdravog razuma može da priča o tome, dok je ovdje Kancelarija visokog predstavnika u kojoj mogu, kada hoće, da sruše sve što ovdašnji političari dogovore, bez obzira da li su predstavnici bošnjačkog, hrvatskog ili srpskog naroda? I to tako već skoro 30 godina. Tri decenije. Više od četvrt vijeka vrtimo se u jednom te istom lavirintu podvala.

Daleko od toga da bi svi problemi nestali kada bi se stranci spakovali i otišli bespovratno, a nisu ni zaslužili da ih, onako domaćinski, s praga pozdravimo riječima: "Dođite nam opet". Ne bi, ali godinama slušamo kako bi ovdje ponovo izbio sukob kada bi otišli i onda bi trebalo postaviti pitanje šta su to Šmit i svi prethodnici u fotelji visokog predstavnika uradili da bi očuvali mir u ovoj zemlji.

Onima koje stalno grle i tapšu po leđima daju vjetar u leđa da istrajavaju u tome da u miru ostvare ono što nisu u ratu i koji i danas gdje god stignu o BiH pričaju o zemlji, u prevodu, jedne nacije, a nebitno je to što u Ustavu, kao najvišem pravnom aktu svake zemlje, pa i BiH, piše da se sastoji od dva entiteta u kojem su tri konstitutivna naroda i ostali.

Tako je od početka i tako bi trebalo da bude, dok god domaći lideri ne kažu i potpišu drugačiji dokument, bez otisaka stranaca.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

Po leđima građana
Po leđima građana
(De)marš Konakoviću
(De)marš Konakoviću
Kako vam ne dosadi
Kako vam ne dosadi
9. januar
9. januar
Teorija zavjere ili...
Teorija zavjere ili...
Kud koji, mili moji
Kud koji, mili moji
Stranačko uništavanje
Stranačko uništavanje
Godina godišnjica
Godina godišnjica
(U)SUD BiH
(U)SUD BiH
Ni mrtvi nemaju mira
Ni mrtvi nemaju mira
© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana