Promovisana prva srpska manga u Narodnoj biblioteci u Prnjavoru

Danko Kuzmanović
Promovisana prva srpska manga u Narodnoj biblioteci u Prnjavoru

Prnjavor - U Narodnoj biblioteci u Prnjavoru promovisan je prvi srpski manga strip “Lost Hope”, autora Srđana Vranješa, čiji su kadrovi prilagođeni japanskom stilu.

Još ranije Vranješ je rekao da je riječ o istočnjačkom načinu prezentacije stripa, posebno japanskom, koji autoru omogućava dosta slobode u stvaranju.

- Sama priča je neka vrsta distopijske naučne fantastike sa naglašenim elementima socijalno-društvenih karakteristika društva i globalnim problemima naše civilizacije smještenim na jednu drugu planetu u budućnosti, pošto je Zemlja doživela katastrofu. Ipak, bijeg od Zemlje nije donio bjekstvo od zemaljskih slabosti i tu se počinje razvijati priča oko mojih junaka, koji otkrivaju zavjeru da se sruši nova utopija. Znači ukratko, nova planeta, stari problemi - objasnio je tada Srđan Vranješ.

On je pojasnio da se strip, po ugledu na japanske mange, čita sa suprotne strane, te da je riječ o projektu koji je nastajao između tri i četiri godine.

- Prošao je kroz više izmjena da bi se došlo do finalnog rezultata. Zbog složenosti biće samo desetak brojeva stripa, a u finalizaciji je drugi dio koji bi trebalo da bude objavljen na proljeće - rekao je Vranješ.

On je napomenuo da je zahvaljujući ovom stilu mnogo brže mogao da nacrta priču, što nije slučaj kada se koristi zapadnjački sistem koji je dosta realističan.

Vranješ će predstaviti strip na svom sajtu, a za čitaoce će manga biti dostupna i posredstvom Udruženja strip autora i obožavalaca stripa Republike Srpske “Deveta dimenzija” i u radnjama u kojima se prodaju stripovi.

Predsjednik udruženja “Deveta dimenzija” Zoran Pejić rekao je da su do sada organizovane tri izložbe stripa Republike Srpske, a objavljena su i 23 izdanja.

- Ponosni smo na naš strip časopis “Parabelum” koji smo objavili u osam brojeva i još 11 specijalnih izdanja. Prošle godine objavili smo stripovijetke, pet priča Petra Kočića pretvorili smo u strip. Izdanje je dvojezično, s jedne strane na srpskom, a s druge na ruskom jeziku. Crtali su naši crtači Predrag Ikonić i Milan Mladić - naveo je Pejić.

Pejić je kazao da udruženje promoviše domaće strip snage, a u strip časopisu “Parabelum” na pedesetak strana u posebnoj rubrici za djecu objavljuju radove najmlađih članova.

Naredno strip druženje najavljeno je za 15. februar u Derventi i 14. april u Laktašima, dok će salon stripa biti održan u oktobru u Banjaluci.

Strip autor iz Prnjavora Zoran Knežević kaže da su ovu priliku iskoristili da se posvete djeci koja su pohađala školu stripa.

- Strip je veoma teško napraviti, a ova djeca to uspješno rade i zato ih treba maksimalno podržati. Ove godine predviđena je i četvrta strip škola u Prnjavoru, a druga u Srpcu i Derventi - kazao je Knežević.

Tokom strip druženja uručene su diplome za tridesetak mladih polaznika strip škole čiji su radovi izloženi u prostorijama Narodne biblioteke u Prnjavoru, gdje je i održana promocija.

Novi uspjeh “Devete dimenzije”

Zoran Pejić, predsjednik Udruženja strip autora i obožavalaca stripa Republike Srpske “Deveta dimenzija”, je rekao da je ovo izdanje samo početak jedne uspješne saradnje.

- Ovo izdanje je na neki način odličan završetak najuspješnije godine u istoriji ovog udruženja, sa velikim brojem samostalnih izdanja. Prvi broj mange u našem izdanju ima 220 strana i rađen je crno-bijelom tehnikom u, karakterističnom za ovu vrstu stripova, A5 formatu. Srđan nam je došao sa već gotovim stripom, brzo smo se dogovorili u vezi sa izdavanjem i velika nam je čast što smo prvi izdavači autorske mange u regionu - rekao je Pejić.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana