Obilježeno 19 godina od egzodusa Srba iz Zapadne Slavonije

Milan Vujić
Obilježeno 19 godina od egzodusa Srba iz Zapadne Slavonije

Gradiška - Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je danas u Gradišci, prilikom obilježavanja 19 godina od egzodusa Srba iz zapadne Slavonije, da se, u interesu pravde, svake godine i na svakom mjestu moraju obilježavati datumi srpskih stradanja.

Dodik je tom prilikom poručio da će 1. maj ostati zapisan u istoriji i genima Srba u narednim pokolenjima.

Obilježeno 19 godina od egzodusa Srba iz Zapadne Slavonije parastosom u hramu Pokrova Presvete Bogorodice, polaganjem vijenaca i prisluživanjem svijeća na spomen-ploču, te spuštanjem vijenaca i cvijeća sa sredine mosta u rijeku Savu.

Nakon simboličnog spuštanja vijenca u rijeku Savu sa "mosta spasa" u Gradišci u znak sjećanja na pobijene sunarodnjake, predsjednik Dodik je podsjetio da je u Slavoniji ostalo veoma malo Srba.

-Postoji generalna opstrukcija od Hrvatske da istina i pravda ne izađu na vidjelo. Srpski narod je danas rasut u nekoliko država i Srpski narod mora da nađe svoju snagu da se na nacionalnom planu integriše kako bi opstao. Srbi moraju imati pravo na život, pravo na pravdu, pravo na istinu - rekao je predsjednik Srpske. 

Obraćajujući se na trgu ispred hrama Pokrova Presvete Bogorodice u Gradišci, Dodik je ukazao da Srbi iz Hrvatske nisu u mogućnosti da ostvare elementarna prava - na imovinu, istinu, na odavanje počasti svojim mrtvima po Hrvatskoj. 

-Hrvatska je ušla u EU, a nije riješila pitanje prognanih Srba. U Hrvatskoj se još vodi borba protiv prava jednog naroda  – naglasio je Dodik. 

Tokom hrvatske akcije "Bljesak" ubijeno je 283 Srba, od kojih 57 žena i devetoro djece. Zapadnu Slavoniju tada je napustilo 15.000 Srba. U operaciji "Bljesak" Hrvatska je dovršila etničko čišćenje u kojem je iz Zapadne Slavonije protjerano oko 67.000 Srba, a vratilo se samo 1.500, uglavnom starijih ljudi, dok još niko od hrvatskih nalagodavaca nije odgovarao za ovaj strašan zločin.

Među nekoliko stotina Srba izbjeglih iz Zapadne Slavonije, današnjem činu prisustvovao je i Mile Ljubičić iz požeškog sela Kukunjevac. 

-Moje selo je opustošeno. Od nekadašnjih hiljadu stanovnika u Kukunjevcu, danas živi 30 staraca, selo je pusto i zaraslo u korov. Hrvatska strana ništa ne preduzima da se ognjišta obnavljaju i da se narod vraća. Na drugoj strani, Srpska nam je dala utočište i zbog toga smo veoma zahvalni - rekao je Ljubičić. 

Vijence i cvijeće u rijeku Savu danas su, osim predsjednika Dodika, spustile i brojne delegacije i rodbina nastradalih, među kojima delegacija Narodne skupštine Srbije, delegacija Informaciono-dokumentacionog centra "Veritas", Udruženja prognanih Srba "Suza" i mnogi drugi. 

Za manje od 36 časova 1. i 2. maja 1995. godine iz Zapadne Slavonije je preko savskog mosta, nazvanog simbolično "Most spasa", protjerano 30.000 Srba. 

U Zapadnoj Slavoniji do 1991. godine živjelo je više od 128.000 Srba, da bi popisom iz 2001. godine bilo ustanovljeno da je u ovom području ostalo tek 26.000 Srba. 

Danas u Zapadnoj slavoniji živi petnaestak hiljada Srba, a osim Republike Srpske, prognani Srbi našli su utočište u Srbiji, Australiji, Americi i zapadnoevropskim zemljama. 

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana