УСК суочен са све већим безбједносним проблемом: Сваког дана стиже више од 100 мигранта

ГС
УСК суочен са све већим безбједносним проблемом: Сваког дана стиже више од 100 мигранта

БИХАЋ – У Унско-сански кантон (УСК) свакодневно пристиже више од 100 миграната, што с обзиром на попуњеност смјештајних капацитета у свим прихватним центрима усложњава не само хуманитарну, већ и безбједносну ситуацију, нарочито у Бихаћу и Великој Кладуши.

Портпарол полиције УСК Але Шиљдедић појаснио је да у посљедњих седам дана, како је поново успостављен аутобуски међуградски превоз, на подручје УСК дневно у просјеку стиже између 100 и 150 нових миграната, преноси Кликс.

- Полицијски службеници у складу с одлуком Оперативне групе контролишу сва возила и покушавају одвратити ове стране држављане од уласка у наш кантон, односно усмјерити их на мјесто поласка. Код неколицине особа пронађене су боравишне легитимације из прихватних центара у Сарајеву - изјавио је Шиљдедић.

Из Кантоналног министарства унутрашњих послова још једном је послано упозорење да неконтролисани прилив миграната у УСК итекако усложњава хуманитарну и безбједносну ситуацију.

- Смјештајни капацитети у свим овдашњим прихватним центрима су попуњени. С обзиром на број људи који већ борави у кантону, сваки нови долазак итекако усложњава ситуацију. Ми ћемо наставити професионално обављати наш посао, међутим неопходно је успоставити било какву контролу кретања миграната кроз БиХ - додао је Шиљдедић.

Премијер УСК Мустафа Ружнић сматра да ће оставка министра безбједности БиХ Фахрудина Радончића нарушити и отежати не само стање у УСК већ и у цијелој БиХ када је ријеч о ситуацији у вези с мигрантима.
Ружнић је рекао да су именовањем Радончића постигли разумијевање по питању миграната у Министарства безбједности, а да ће његовом оставком поново имати кризу у надлежним инстуцијама БиХ за управљање миграцијама.
Премијер је изразио бојазан да ће УСК сада поново остати сам, наводећи да се из Грчке према Србији, па самим тиме и БиХ, најављује долазак великог броја миграната, због чега ће "грађани повући линију и кренути у масовне протесте".
- Спремни смо, и полиција и здравствени радници, одговорити сваком захтјеву да очувамо достојанство имовине УСК и грађана, а и миграната на њиховом путу - рекао је Ружнић за Н1.

Он је поручио да вјерује у институције БиХ, али да се боји да ће одласком Радончића доћи до масовних протеста грађана који су истакли и то да су спремни блокирати аутобусе и остале путеве којима мигранти долазе у њихов кантон.

- Професионално ћемо се односити према нашим партнерима и позивати институције у заштиту имовине БиХ, а грађане да то препусте нама да радимо као до сада. Јесте највећи терет за наше полицијске службенике и здравствене раднике и све нас, али ћемо одговорити том захтјеву и нећемо посустати - поручио је Ружнић.

Одбор за заштиту права Срба у ФБиХ саопштио је јуче да је до сада евидентирано више од 200 напада на животе и имовину лица повратника у ФБиХ, које су извршили мигранти из афро-азијских земаља.

- Мигранти се свакодневно крећу у дугим коланама кроз повратничка села у ФБиХ. На њиховом путу се налазе села у општинама Босански Петровац, Сански Мост, Босанска Крупа, Кључ и Бихаћ. Повратници осјећају несигурност, јер им надлежне институције нису осигурале безбједност, како живота, тако и имовине - истиче се у саопштењу.
Из Одбора упозоравају да ће БиХ постати "мигрантска сигурна кућа" јер Хрватска сијече шуму на граници и планира подизање зида и жице, по узору на Мађарску.

Одбор за заштиту права Срба у ФБиХ предлаже да Предсједништво БиХ неодложно започне преговоре са Авганистаном, Пакистаном, Ираном, Ираком и другим државама из којих долазе мигранти, ради склапања споразума о реадмисији.

Из Одбора траже да око мигрантског кампа "Липа" код Бихаћа буде изграђена ограда довољно висока да се не може излазити из кампа, као и да се камп обезбиједи адекватним физичким запрекама и да Служба за послове са странцима заједно са припадницима полиције онемогући мигрантима напуштање кампа.

Градоначелник Бихаћа Шухрет Фазлић је још прије неколико дана поново тражио помоћ надлежних институција БиХ.

- Надамо се наставку успјешне сарадње с Европском комисијом и међународним организацијама, с обзиром на то да смо уз њихову помоћ успјели донекле контролисати ситуацију. Заиста је питање шта би било без њихове подршке. Очекујемо и неке конкретне потезе надлежних државних институција, јер не смијемо и не можемо допустити понављање прошлогодишњег сценарија, кад је град дословно био прегажен. Надам се да нећемо бити принуђени на очајничке потезе, као што је био отварање кампа "Вучјак" – истакао је Фазлић.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана