Суд одбио захтјев тужилаштва, ново вијеће одлучује о Младићу

Агенције
Суд одбио захтјев тужилаштва, ново вијеће одлучује о Младићу

Хаг - Судија Џозеф Е. Чиондо Масанче одбио је данас као неоснован захтјев хашког тужилаштва које је тражило да се поништи одлука о изузећу тројице судија из апелационог вијећа у процесу против генерала Ратка Младића.

У својој одлуци коју је данас објавио Механизам кривичних судова у Хагу, судија Масанче је навео да захтјеву тужилаштва недостају легални (законски) основи, имајући у виду да статут Механизма не дозвољава жалбе на одлуке предсједника Механизма или трочланог судског вијећа.

У питању је недавна одлука којом је судија Жан Клод Антоанети усвојио аргументе Младићеве одбране да би судије Теодор Мерон, Кармел Ађијус и Лију Даћун могле да буду пристрасне приликом одлучивања о жалби Младића на првостепену пресуду којом је осуђен на доживотни затвор због геноцида, јер су учествовале у доношењу ранијих пресуда Хашког трибунала којим су Младићу подређени официри Војске Републике Српске осуђени због геноцида и других злочина у Сребреници, у јулу 1995.

У тим пресудама, по одбрани, судије Мерон, Ађијус и Даћун су унапријед утврдиле и Младићеву кривицу за геноцид у Сребреници, доносећи закључке о генераловој улози и одговорности.

Тужилаштво је тврдило да је Антоанетијева одлука супротна судској пракси и тражило да предсједник Механизма судија Мерон именује трочлано судско вијеће које ће поново одлучивати о Младићевом захтјеву за изузеће.

Судија Адијус предсједавао је вијећем трибунала које је изрекло осудујућу пресуду групи официра ВРС предвоЋених Вујадином Поповићем и Љубишом Беаром, осуђеним на доживотни затвор због Сребренице.

Судија Мерон предсједавао је жалбеним вијећем трибунала које је потврдило првостепену осудујућу пресуду и доживотну затворску казну генералу ВРС Здравку Толимиру због геноцида у Сребреници, као и жалбеним вијећем које је генерала ВРС Радислава Крстића осудило на 35 године затвора због помагања и подржавања геноцида у Сребреници.

Кинески судија Даћун био је предсједавајући у процесу против официра ВРС Видоја Благојевића који је због злочина у Сребреници био осуђен на 15 година затвора.

Мерон је био дугогодишњи предсједник трибунала, а сада је предсједник резидуалног Механизма, правног насљедника Трибунала.

Умјесто њих, судија Антонети је у апелационо вијеће поставио судије Емпарани Мами Ричард Раџонсон, Приска Матимба Нијамбе и Гебердао Густаве Кам.

Осим судије Нијамбе, која се противила осудујућој пресуди генералу ВРС Здравку Толимиру за геноцид у Сребреници, двојица новоименованих судија нису имале искуство у процесима за ратне злочине у бившој Југославији, али су судиле за злодјела у Руанди, пренијели су медији.

Младић је осуђен на доживотни затвор у новембру прошле године пред затварање Трибунала.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана