НСРС: Одлука високог представника неће се примјењивати, затвор за омаловажавање Српске

ГС
НСРС: Одлука високог представника неће се примјењивати, затвор за омаловажавање Српске

БАЊАЛУКА - Народна скупштина Републике Српске усвојила је данас по хитном поступку Закон о непримјењивању одлуке високог представника којом се доноси Закон о допуни Кривичног закона БиХ, те Закон о допуни Кривичног законика Републике Српске, као и закључак који је усаглашен у понедјељак на заједничком састанку свих парламентарних странака у Српској.

Закони су усвојени на посебној сједници Парламента, која је била затворена за јавност.

Предсједник Народне скупштине Недељко Чубриловић изјавио је по завршетку сједнице да овим примјена наметнуте одлуке одлазећег високог представника у Републици Српској неће бити могућа.

Он је навео да су оба закона, у складу са договором лидера свих политичких партија из Републике Српске, усвојена гласовима свих присутних посланика СНСД-а, СДС-а, ПДП-а, ДЕМОС-а, СП-а, ДНС-а, УС, СПС-а, НПС-а и посланичке групе НДП-а.

- Република Српска је јединствена у овоме - рекао је Чубриловић новинарима.

Чубриловић је додао да је одлука одлазећег високог представника била погрешна, непотребна, те да је искомпликовала ситуацију у БиХ.

- Инцко је требало да покаже да није инструмент бошњачке политике и њихова златна рибица за испуњавање жеља. Овом одлуком је гурнуо БиХ у највећу кризу након рата - рекао је Чубриловић.

Према Закону о непримјењивању одлуке високог представника којом се доноси Закон о допуни Кривичног закона БиХ, одлука високог представника којом су предвиђене затворске казне за негирање геноцида неће примјењивати у Републици Српској.

Такође, институције Републике Српске неће сарађивати са надлежним органима БиХ у погледу примјене одлуке високог представника.

Измјенама Кривичног законика Српске први пут се уводи кривична повреда угледа Републике Српске и њених народа.

Суштина измјена огледа се у томе да су предвиђене затворске казне до три године за све оне који изложе порузи, презиру или грубом омаловажавању симболе Републике Српске, а од шест мјесеци до пет година за оне који Републику Српску или њене народе означи геноцидним или агресорским.

Казна затвора у трајању од двије до десет година предвиђена је за службена лица и лица у институцијама власти које се финансирају из јавног буџета, а која почине ова кривична дјела.

Од три до петнаест година затвора предвиђено је за оне који побројана кривична дјела учине у намјери промјене уставног уређења, територијалне цјеловитости или независности Републике Српске.

 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана