“Ковид пасоши” пут у изолацију
БРИСЕЛ, БАЊАЛУКА - Најаве Европске уније да би могла увести дигиталне сертификате о вакцинисању, који би представљали својеврсне “корона пасоше”, изазвало је опречне ставове унутар саме Уније, али и на свјетском нивоу.
Имајући у виду да је систем “Ковакс” потпуно подбацио те да је БиХ тек недавно добила прве дозе вакцина из Русије и Индије и да се не назире почетак масовне вакцинације, увођење дигиталних сертификата могло би имати штетне посљедице за БиХ и њену европску перспективу. Док европски званичници овај потез правдају заштитом здравља становништва и оживљавањем посрнулих појединих привредних грана, поједини представници влада чланица ЕУ упозоравају да је у питању дискриминаторска мјера која угрожава основна људска права и слободе те да би она могла пољуљати темеље саме Уније.
- Систем ће подржавати информације о вакцинацији, негативном ПЦР тесту или имунитету особе. Потребна нам је брза имплементација, ако желимо да ови сертификати буду функционални прије љета - рекла је недавно предсједница Европске комисије Урсула фон дер Лајен.
Њемачка канцеларка Ангела Меркел рекла је да ће овај систем омогућити несметана путовања у Европи, а руски шеф дипломатије Сергеј Лавров упозорио је да је такав потез у супротности са принципом добровољности.
Лаички речено, постоји бојазан да они који одбију вакцину или немају могућности да буду вакцинисани неће моћи путовати, а саговорници “Гласа Српске” кажу да би највећи проблем могло представљати то да европске надлежне институције не дају сагласност за вакцине руских и кинеских произвођача и да сви они који су њима вакцинисани неће имати право да добију “ковид пасош”.
Делегат у Дому народа и предсједавајући Заједничке комисије за људска права Лазар Продановић каже за “Глас Српске” да би регулација ове иницијативе могла угрозити основне темеље ЕУ, односно слободу кретања људи и да би то могло имати озбиљне посљедице и у БиХ.
- Они наравно могу то да правдају здрављем становништва и смањивањем трансмисије вируса између људи из различитих држава, што је оправдано. С друге стране, постоји бојазан да земље ЕУ дискриминишу неке видове имунизације становништва, рецимо да изузму особе које су вакцинисане вакцинама које нису у европском регистру. Наравно, остаје нам да видимо како ће то све изгледати, нарочито што процес имунизације у БиХ још није ни започео - истиче Продановић.
На питање какве би посљедице могле бити по БиХ, Продановић каже да би проблеми могли бити у финансијском смислу, због ограничења у кретању, али и када је ријеч о питању гарантованих права попут права на рад.
- Не мислим да би то била добра идеја, јер би додатно произвело одређен степен евроскептицизма међу грађанима у БиХ. Без икакве сумње ово може пољуљати темеље саме Уније - истиче Продановић.
Омбудсмен за људска права Љубинко Митровић рекао је за “Глас Српске” да би одлука да не буде дозвољено путовање лицима која су вакцинисана на примјер руском вакцином у земље ЕУ била кршење људских права.
- Међутим, цијели процес набавке вакцина је прошао у бројним случајевима кршења људских права и слобода, тако да је ово кап у мору. Поједине земље набавиле су пет пута више доза од потребног и показало се да богатије и јаче земље имају много више права у односу на сиромашне земље - рекао је Митровић и додао да је забрињавајућа чињеница то што је БиХ једина земља уз Пакистан и Авганистан која није започела процес имунизације становништва.
Вучић
На најаву европских лидера о увођењу “ковид пасоша” недавно је реаговао и предсједник Србије Александар Вучић, који је рекао да, ако дође до ње, такву одлуку сматра срамотном и антиевропском.
- “Ковид пасоши” газе највише европске вриједности слободу кретања и избора. Све најгоре мислим о антиваксерима, али ко сте ви да ограничите некоме кретање ако не жели или не може да прими вакцину - указао је Вучић.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.