Институт за јавно здравство РС: Ублажавање мјера значи додатни опрез и одговорно понашање свих нас

ГС
Институт за јавно здравство РС: Ублажавање мјера значи додатни опрез и одговорно понашање свих нас

БАЊАЛУКА – Представници Института за јавно здравство Републике Српске поручили су данас да прелазимо из фазе рестриктивних мјера у фазу њиховог ублажавања и да су у ту сврху израдили бројне документе, као и упутства која ће се од 11. маја користити у јавном животу, али су истакли и да је у наредном периоду неопходна одговорност свих грађана.

Додали су да је број лица позитивних на вирус корона у Републици Српској 1.068, епидемиолошка ситуација је стабилна, те ублажавање мјера за спречавање ширења вируса долази као резултат свјесности Владе Српске да је неопходно да се покрене привреда, али да се оне ускладе са епидемиолошком ситуацијом,.

Вршилац дужности директора Института Бранислав Зељковић рекао је да је ова установа сачинила већи дио упутстава која се односе на функционисање појединих угоститељских и других објеката, јавних институција и пословних субјеката који ће почети са радом од понедјељка, 11. маја, у складу са процедуром ублажавања мјера.

- Поједина упутства биће графички приказана, како би грађани и пословни субјекти били што боље упознати које су то мјере којих се треба придржавати, а односе се на минимизирање појаве вируса корона.  То су упутства која ће у наредном периоду доживјети одређене измјене, како би се ускладила са праксом, али и препорукама Свјетске здравствене организације - рекао је Зељковић на конференцији за новинаре у Бањалуци.

Према његовим ријечима, у Републици Српској има довољан број тестова за вирус корона, а тај број се стално мијења.

 - Сваки дан радимо тестирања, те не можемо знати тачан број, али је најважније да немамо несташицу тестова, те да колико год узмемо узорака, сви ће бити тестирани - рекао је Зељковић.

Он је навео да је Институт до сада набавио 14 респиратора чији су произвођачи Њемачка и Шведска, од којих се 13 налази на УКЦ-у Српске и један у бијељинској болници, те да у овом тренутку не постоји план набавки још ових апарата.

Начелник Службе за микробиологију Пава Димитријевић рекла је да је лабораторија у оквиру ове службе до сада тестирала 13.396 узорака, од којих је 509 било позитивно.

- Почели смо прво са тестирањем обољелих, затим њихових контаката, потом здравствених радника, запослених и корисника установа за стара лица, те полиције, али и радника у трговинама - рекла је Димитријевићева.

Епидемиолог Јелена Ђаковић Девић рекла је да је у оквиру епидемиолошке ситуације тренутно фаза локалног преноса вируса која носи посебне изазове, а који се односе на повећан број заражених код којих се не може одредити веза са већ потврђеним случајевима.

- Остајемо посвећени смањењу ширења вируса у здравственим и установама за стара лица, које нам у овој фази имају и највећи фактор ризика за пренос инфекције - рекла је Девићева.

Она је изразила задовољство јер је мјерама које су предузимане спријечена ситуација да се деси нагли скок обољелих који би "заситио" капацитете здравствених установа.

- Крајем априла и почетком маја десио се повећан број новозаражених који нам је потврдио да треба и даље да будемо опрезни у праћењу ситуације, те да ублажавању мјера приступимо постепено - рекла је Девићева.

Она је навела да је закључно са јучерашњим даном укупан број лица позитивних на вирус корона у Републици Српској 1.068, док је укупан број умрлих 61.

- Регистрован је 81 здравствени радник који је био позитиван, док је у шест домова за стара лица инфекција потврђена код 39 корисника и 13 радника - рекла је Девићева.

Она је додала да највећи број заражених припада радно способној популацији, док је просјечна старост умрлих око 71 године.

- У наредној фази релаксације мјера ће највише до изражаја доћи наша лична одговорност, јер се показало да превентивне мјере дају најбоље резултате, те у периоду који слиједи морамо бити опрезни и придржавати се заштитних мјера - рекла је Девићева.

Када је ријеч о серолошким тестирањима, како би се утврдио колективни имунитет, она је додала да се планира таква врста активности како би се прикупили подаци о томе колико је опорављених лица, те колико је оних који су прошли без симптома, као и која лица су развила имунитет.

- Не журимо са одлуком о серолошким активностима, јер прво морамо размислити о неколико фактора, као што су врста узорака, те адекватан тест - навела је Девићева.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана