Хрватска неће процесуирати Анту Јелавића, случај сматрају војно-политичким питањем

klix.ba
Хрватска неће процесуирати Анту Јелавића, случај сматрају војно-политичким питањем

Загреб - Након што су правосудне институције Босне и Херцеговине прошле године надлежном министарству сусједне Хрватске послале молбу за пружање међународне правне помоћи у случају Анте Јелавића, стигао је одговор у којем стоји да Хрватска неће кривично гонити бившег хрватског члана Предсједништва БиХ и челника ХДЗ-а БиХ који годинама живи у Загребу.

Како је за klix.ba потврдио Јелавићев адвокат Јосип Муселимовић, Министарство иностраних и европских послова Републике Хрватске у одговору надлежним правосудним тијелима БиХ навело је да "није могуће удовољити предметној молби и да нису спремни преузети кривично  гоњење". Као разлог наведено је да је оно "очито војно-политичко питање".


У одговору на молбу Суда и Тужилаштва БиХ позвали су се на члан 26 ставак 1 тачка 3 споразума између Хрватске и БиХ о правној помоћи у грађанским и кривичним стварима од 17. 6. 2002. године те чланак 2 тачка 1 Европске конвенције о узајамној судској помоћи у кривичним предметима из 1959. године.

Подсјетимо, Јелавића је Суд БиХ 2005. године неправомоћно осудио на 10 година затвора у случају "Херцеговачка банка" за злопотребу финансијске помоћи из РХ намијењене Хрватима у БиХ, и то по оптужници која га терети за подривање уставног поретка, војне и одбрамбене моћи земље те злопотребу положаја и овласти. У тренутку изрицања пресуде он није био у БиХ. Потом је Апелационо вијеће поништило пресуду и наређено је ново суђење које до данас није одржано. За Јелавићем је расписана потјерница, а он већ годинама живи у Загребу.

Оптужница је у међувремену ревидирана, а посљедње рочиште пред Судом БиХ одржано 2014. године када је констатовано да је оптужени у бјекству.

Муселимовић истиче да је прије пола године био у Сарајеву и пренио оно што је Јелавић поручио, а то је да се не жели појавити пред Судом БиХ.

"Слиједом тога тражили смо да се предмет уступи правосудним тијелима Републике Хрватске", објаснио је адвокат.

Суд БиХ потом је покренуо процедуру уступања овог предмета Хрватској, а сада је од њиховог министарства дошао и негативан одговор.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана