Трошак образовања

Небојша Томашевић
Трошак образовања

Улагање у образовање је кључно за дугорочан економски и друштвени просперитет и стабилност сваке земље. Међутим, иако Српска улаже значајна средства у образовни систем, ти издаци не воде ка стварању стварних вриједности, квалитетне радне снаге и "генијалаца", већ се само "крпе" трошкови и плате.

Прошле године издаци за образовање у Српској износили су готово 700 милиона марака, али само мали дио тих средстава, односно једва један одсто отишао је на такозвана капитална улагања попут модернизације школа, нових кабинетских опрема и технолошких иновација које би омогућиле квалитетнији рад. Са друге стране, велики дио тих издвајања отишао је на материјалне трошкове, бруто плате и текуће обавезе, што није кључно за стварање стручних кадрова и нових генерација "генијалаца".

Економисти сматрају да се код нас улагање у образовање своди на финансирање плата и основних оперативних трошкова образовних институција, а не на стварање темеља за квалитетно образовање које би омогућило младима да стекну практична знања и вјештине.

Нажалост, школски систем који не пружа довољан број практичних искустава  може имати озбиљне контраефекте и произвести генерације које имају формално образовање, али не и стварно знање.

Статистика показује да су јавни издаци за образовање у Српској у прошлој години износили око 617 милиона марака, што чини 3,8 одсто бруто домаћег производа (БДП). Поставља се озбиљно питање: Да ли је то довољно?

Поређења ради, просјечна издвајања за образовање у ЕУ износе око пет одсто БДП-а. Ова бројка јасно показује да смо далеко од оптималног улагања у образовни сектор.

Без стварног улагања у образовни систем економија неће имати шансе за дугорочну стабилност и раст. Највећи економски гиганти данашњице у великој су мјери то постали захваљујући образовању и истраживањима.

Зато је кључно да издвајања за образовање не буду само трошак, већ улагање у будућност, које мора бити усмјерено на квалитет образовања, модернизацију школа, развој нових образовних смјерова, јачање практичне наставе и, најважније, стварање и  задржавање младих стручњака у земљи.

На крају, инвестирање у образовање није само улагање у бројке и плате, већ улагање у стварање вриједности које ће омогућити новим генерацијама да обликују бољу, иновативнију и просперитетнију будућност. Без тога, остаћемо друштво које само троши ресурсе, а не ствара нове вриједности.

Како је филозоф Жан Пол Сартр рекао: "Образовање је једини алат за излазак из неслободе. Онај који је образован није само особа која зна, већ особа која се може обликовати и преобликовати". Овај цитат савршено осликава потребу за образовањем које је усмјерено на развијање способности да се младима омогући стицање знања, нарочито праксе уз модерне технологије како би могли да што успјешније ухвате корак са свијетом и постану покретачка снага нашег друштва.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана