Trošak obrazovanja

Nebojša Tomašević
Trošak obrazovanja

Ulaganje u obrazovanje je ključno za dugoročan ekonomski i društveni prosperitet i stabilnost svake zemlje. Međutim, iako Srpska ulaže značajna sredstva u obrazovni sistem, ti izdaci ne vode ka stvaranju stvarnih vrijednosti, kvalitetne radne snage i "genijalaca", već se samo "krpe" troškovi i plate.

Prošle godine izdaci za obrazovanje u Srpskoj iznosili su gotovo 700 miliona maraka, ali samo mali dio tih sredstava, odnosno jedva jedan odsto otišao je na takozvana kapitalna ulaganja poput modernizacije škola, novih kabinetskih oprema i tehnoloških inovacija koje bi omogućile kvalitetniji rad. Sa druge strane, veliki dio tih izdvajanja otišao je na materijalne troškove, bruto plate i tekuće obaveze, što nije ključno za stvaranje stručnih kadrova i novih generacija "genijalaca".

Ekonomisti smatraju da se kod nas ulaganje u obrazovanje svodi na finansiranje plata i osnovnih operativnih troškova obrazovnih institucija, a ne na stvaranje temelja za kvalitetno obrazovanje koje bi omogućilo mladima da steknu praktična znanja i vještine.

Nažalost, školski sistem koji ne pruža dovoljan broj praktičnih iskustava  može imati ozbiljne kontraefekte i proizvesti generacije koje imaju formalno obrazovanje, ali ne i stvarno znanje.

Statistika pokazuje da su javni izdaci za obrazovanje u Srpskoj u prošloj godini iznosili oko 617 miliona maraka, što čini 3,8 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP). Postavlja se ozbiljno pitanje: Da li je to dovoljno?

Poređenja radi, prosječna izdvajanja za obrazovanje u EU iznose oko pet odsto BDP-a. Ova brojka jasno pokazuje da smo daleko od optimalnog ulaganja u obrazovni sektor.

Bez stvarnog ulaganja u obrazovni sistem ekonomija neće imati šanse za dugoročnu stabilnost i rast. Najveći ekonomski giganti današnjice u velikoj su mjeri to postali zahvaljujući obrazovanju i istraživanjima.

Zato je ključno da izdvajanja za obrazovanje ne budu samo trošak, već ulaganje u budućnost, koje mora biti usmjereno na kvalitet obrazovanja, modernizaciju škola, razvoj novih obrazovnih smjerova, jačanje praktične nastave i, najvažnije, stvaranje i  zadržavanje mladih stručnjaka u zemlji.

Na kraju, investiranje u obrazovanje nije samo ulaganje u brojke i plate, već ulaganje u stvaranje vrijednosti koje će omogućiti novim generacijama da oblikuju bolju, inovativniju i prosperitetniju budućnost. Bez toga, ostaćemo društvo koje samo troši resurse, a ne stvara nove vrijednosti.

Kako je filozof Žan Pol Sartr rekao: "Obrazovanje je jedini alat za izlazak iz neslobode. Onaj koji je obrazovan nije samo osoba koja zna, već osoba koja se može oblikovati i preoblikovati". Ovaj citat savršeno oslikava potrebu za obrazovanjem koje je usmjereno na razvijanje sposobnosti da se mladima omogući sticanje znanja, naročito prakse uz moderne tehnologije kako bi mogli da što uspješnije uhvate korak sa svijetom i postanu pokretačka snaga našeg društva.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

Olovni teg
Olovni teg
Manipulacija
Manipulacija
Peti maj pada devetog
Peti maj pada devetog
Vjetrovi iz kontrasmjera
Vjetrovi iz kontrasmjera
Povratak iz dijaspore?
Povratak iz dijaspore?
Nova je jedino godina
Nova je jedino godina
Hljeb naš nasušni
Hljeb naš nasušni
Srpski svijet i EKSPO
Srpski svijet i EKSPO
Po leđima građana
Po leđima građana
(De)marš Konakoviću
(De)marš Konakoviću
Kako vam ne dosadi
Kako vam ne dosadi
9. januar
9. januar
© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana