
"Колико код вас кошта квадрат?" Ово уопште није питање за разбибригу које бисте на кафи поставили пријатељу који долази из неке мање општине у Републици Српској. Некако је и логично, јер је тамо станоградња потпуна непознаница, а највише што бауштелци догурају је нека троспратница у приватној режији.
Разлог се намеће сам по себи, ситуација је таква због мање циркулације људи, али и због недостатка грађевинских фирми и инвеститора. Оно што тјера на бригу је што иницијални проблем заправо отвара врзино коло у којем се из ионако малих средина млади људи исељавају, јер не могу да ријеше стамбено питање.
Квака је, наравно, у незаинтересованости приватника, јер нико не жели да отвори Пандорину кутију и први крене са послом за који не постоји гаранција да ће му се отплатити.
Проблем је дјелимично и у недостатку иницијативе локалних власти које су, иако свјесне проблема, још у "шта би било кад би било" фази.
Због свега овога на сцени је потпуни грађевински несклад у виду експанзије станоградње и експлозије поскупљења квадрата у већим градовима наспрам потпуног игнорисања ове теме у срединама гдје је и те како потребна.
Уз одређена субвенционисања градских или општинских власти и иоле нормалне цијене, младим брачним паровима би свакако био изазов остати у средини у којој су рођени.
Умјесто тога, свједоци смо да се млади из рубних мјеста, примјера ради, након студирања у универзитетским центрима, одлуче да тамо и остану. Тамо се запосле, оснују породицу, а у родно мјесто више никад не дођу.
Проблем је, кажу стручњаци, и економске природе. У преводу, џаба локалпатриотизам ако се не исплати, а цијена арматуре је иста у Требињу и Рибнику, за разлику од цијене квадрата. Инвеститори сами признају да је један од разлога што махом заобилазе мање локалне заједнице то што не могу постићи цијену као у великом граду. Једина предност је локација, која је знатно повољнија.
Док се о том питању нешто не уради, тако нам је како нам је. Веће средине ће се ширити, а становништво ће мигрирати и концентрисати се на подручјима гдје има више могућности и колико-толико сигурнију будућност.
И није то само проблем Републике Српске, тако је свуда у свијету. Рјешење је у иницијативи и ризику, баш оним инвестиционим особинама које су годинама дефицитарне на нашим просторима.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.