
Група посланика у Европском парламенту успротивила се досадашњој политици Брисела, која како сматрају сукобљава државе чланице умјесто да их уједињује. Аутори апела у писму упућеном на адресу Европске комисије упозоравају да од потписивања Уговора из Мастрихта, који је поставио темеље за Европску унију 1992. године, Европа више не гради, нити има глобалну позицију као некада. Наводе да Европска комисија није успјела да развије ништа осим правила и ограничења и да није урадила ништа продуктивно. Напротив!
Упутили су низ питања представницима Европске комисије, а међу њима и да ли њени представници признају да је њихова политика пропала и да ли ово тијело намјерава да настави да толерише неуспјехе Европе у посљедњих 40 година. Нажалост, ова заједница је данас све осим оно што је требало да буде - скуп суверених држава, чије ће заједничко дјеловање на глобалном плану допринијети бољем животу.
Умјесто тога годинама је рађено на рушењу суверенитета држава чланица и других вриједности, а од европске комисије је систематски прављено тијело које се почело понашати као "европска влада". Прерасла је у отуђени центар моћи, а што је добрим дијелом подржано и од стране некадашње Бајденове администрације, која је у свему томе видјела добру прилику да преко подобних бриселских званичника стави ЕУ под своју политичку, а онда и економску контролу. Америци никада није одговарала јака Њемачка, која је до прије пар година била локомотива привредног развоја Европе. Данас је ова држава остала без јефтиних енергената, али и пријеко потребних ријетких минерала неопходних за даљи привредни и технолошки развој.
Поред тога Америци је на руку ишла и негативна политичка селекција. Европа након одласка у пензију Меркелове, али и Митерана, једноставно нема лидера, неког са ставом и харизмом, али и визијом. Шолц и Макрон то сигурно нису. Баш као ни Урсула фон дер Лајен, коју су на позицију предсједнице Европске комисије инсталирале моћне финансијске и фармацеутске компаније.
Шта ће бити са ЕУ? Ова година могла би бити пресудна. Нови амерички предсједник најавио је да ће дићи руке од ове заједнице, али то не значи да је у неком тренутку неће искористити за трговински обрачун с Кином. Такође, промјена у Бијелој кући значи да су коначно у седлу и такозване суверенистичке снаге, које нису за овакву заједницу. Мађарски премијер Виктор Орбан поручио је након инаугурације Трампа да креће нови напад на Брисел. Назвао је то другом фазом обрачуна са глобалистичком елитом, која пропагира вриједности које нису у складу са некадашњим европским. Да ли ће то ЕУ преживјети или се може вратити на фабричко подешавање?!
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.