
Grupa poslanika u Evropskom parlamentu usprotivila se dosadašnjoj politici Brisela, koja kako smatraju sukobljava države članice umjesto da ih ujedinjuje. Autori apela u pismu upućenom na adresu Evropske komisije upozoravaju da od potpisivanja Ugovora iz Mastrihta, koji je postavio temelje za Evropsku uniju 1992. godine, Evropa više ne gradi, niti ima globalnu poziciju kao nekada. Navode da Evropska komisija nije uspjela da razvije ništa osim pravila i ograničenja i da nije uradila ništa produktivno. Naprotiv!
Uputili su niz pitanja predstavnicima Evropske komisije, a među njima i da li njeni predstavnici priznaju da je njihova politika propala i da li ovo tijelo namjerava da nastavi da toleriše neuspjehe Evrope u posljednjih 40 godina. Nažalost, ova zajednica je danas sve osim ono što je trebalo da bude - skup suverenih država, čije će zajedničko djelovanje na globalnom planu doprinijeti boljem životu.
Umjesto toga godinama je rađeno na rušenju suvereniteta država članica i drugih vrijednosti, a od evropske komisije je sistematski pravljeno tijelo koje se počelo ponašati kao "evropska vlada". Prerasla je u otuđeni centar moći, a što je dobrim dijelom podržano i od strane nekadašnje Bajdenove administracije, koja je u svemu tome vidjela dobru priliku da preko podobnih briselskih zvaničnika stavi EU pod svoju političku, a onda i ekonomsku kontrolu. Americi nikada nije odgovarala jaka Njemačka, koja je do prije par godina bila lokomotiva privrednog razvoja Evrope. Danas je ova država ostala bez jeftinih energenata, ali i prijeko potrebnih rijetkih minerala neophodnih za dalji privredni i tehnološki razvoj.
Pored toga Americi je na ruku išla i negativna politička selekcija. Evropa nakon odlaska u penziju Merkelove, ali i Miterana, jednostavno nema lidera, nekog sa stavom i harizmom, ali i vizijom. Šolc i Makron to sigurno nisu. Baš kao ni Ursula fon der Lajen, koju su na poziciju predsjednice Evropske komisije instalirale moćne finansijske i farmaceutske kompanije.
Šta će biti sa EU? Ova godina mogla bi biti presudna. Novi američki predsjednik najavio je da će dići ruke od ove zajednice, ali to ne znači da je u nekom trenutku neće iskoristiti za trgovinski obračun s Kinom. Takođe, promjena u Bijeloj kući znači da su konačno u sedlu i takozvane suverenističke snage, koje nisu za ovakvu zajednicu. Mađarski premijer Viktor Orban poručio je nakon inauguracije Trampa da kreće novi napad na Brisel. Nazvao je to drugom fazom obračuna sa globalističkom elitom, koja propagira vrijednosti koje nisu u skladu sa nekadašnjim evropskim. Da li će to EU preživjeti ili se može vratiti na fabričko podešavanje?!
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.
Najnovije vijesti iz rubrike