
Тек након што је пожар у ноћном клубу у Сјеверној Македонији однио 59 живота, надлежни у Републици Српској почели су да обраћају пажњу на безбједност у ноћним клубовима.
Прије ове трагедије код нас је мало ко причао, а камоли марио о сигурности у овим објектима. Инспекцијске контроле биле су рјеђе него киша у пустињи. Доказ за то је да је посљедња контрола ноћних клубова у вези са безбједношћу била 2012. године, а и она се десила не зато што су надлежни схватили важност превентивне заштите, већ зато што је те године у дискотеци у Новом Саду животе изгубило шест младих људи. Тек тада су се и код нас сјетили да би ваљало провјерити ноћне клубове, али послије тога завладао је мук контроле више од десет година.
Очигледно је да су превентивне мјере луксуз који надлежни не желе платити. Међутим, то би нам се могло обити о главу. Као што давно рече Карл Маркс: "Историја се понавља, прво као трагедија, затим као фарса". Код нас, нажалост, увијек почиње трагедијом - а онда све постане гротеска бирократског немара и привремених рјешења. Како ствари стоје, код нас надлежни изгледа имају јасан принцип када је ријеч о контролама ноћних клубова - чекамо трагедију, па онда реагујемо. Када се нешто трагично деси, сви смо забринути и сви тражимо одговорност, поштовање стандарда и бринемо за младе, а до тад мудро ћутимо. Није ли апсурдно да тек када десеци младих изгубе живот у пожару домаће институције "открију" да би требало провјеравати безбједност објеката? Да ли бисмо сада говорили о истом проблему да је слична несрећа задесила нас? Ко би онда био крив? Одговор је једноставан - сви би покушали опрати руке.
Власници клубова би тврдили да су све радили по прописима, инспектори би говорили да нису имали налог за контролу, политичари би обећавали "оштрије мјере", а родитељи би заувијек остали без своје дјеце. Да ситуација није нимало безазлена и да су контроле ноћних клубова обично "пуних дима" неопходне бар једном годишње не показује само трагедија из Сјеверне Македоније, већ и резултати контрола домаћих ноћних клубова и противпожарне заштите.
Тако је контрола из 2012. године показала да чак 28 "ноћних" објеката не задовољава стандарде безбједности и затворени су због непостојања адекватних улаза и излаза и система за евакуацију. Прошлогодишња противпожарна инспекцијска контрола у Српској пронашла је 335 неправилности - од лошег одржавања електроинсталација до непостојања основних нормативних аката заштите од пожара.
Ако су неправилности пронађене у објектима који су прегледани, можемо само замислити какво је стање у клубовима који нису видјели инспекторе годинама. Ноћни клубови најчешће су смјештени у великим подрумским халама, крцатим људима, с вентилацијом под знаком питања и често само једним излазом.
Ако се догоди пожар, какве су шансе за спас? Одговор је јасан.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.