Фото: Поглед у црном огледалу
Ипак смо још далеко од дистопије из серије "Црно огледало" гдје би, како сценаристичке прогнозе кажу, технологија у потпуности преузела примат над човјечанством.
Предвиђања, додуше, нису наивна и негативне ефекте вјештачке интелигенције већ сад нам приговарају трезвеније главе, док их народ у глобалу игнорише наивно мислећи да им се популарно филтерисање фотографија малољетне дјеце у Гибли стилу неће никад обити о главу.
Ипак, овај сегмент технолошког преузимања човјекових врлина и мана актуелно није једини и тај тренд је, уз обавезно истицање позитивних а прикривање негативних аспеката, нешто што ћемо све чешће гледати у многим сферама друштва.
Чак је и пољопривредни сектор одлучио да не каска за будућношћу па су класичну ручну мужу крава одавно замијениле роботизоване музилице, док се комплетан процес може контролисати преко апликације. У преводу, не морате уопште бити на фарми, а посао ће бити обављен. Милина, рећи ће газде.
Шта ћемо са изгубљеним пословима и отказима, узвратиће радници који су са тим и таквим пословима прехрањивали породице. У прилог томе говори и чињеница да у Српској готово па нема веће фарме која нема најмање једног робота за мужу крава и он у том послу одмијени бар два радника које је, тврде фармери, скоро немогуће наћи.
И ту долазимо до моралне поенте, уз начнофантастични страх о будућој доминацији робота на Земљи, синдикални скептици постављају питање о прерасподјели људства и укидању радних мјеста зарад брже и лакше производње.
И није то само (будући) проблем у пољопривреди, исто је и у металном сектору, чак и електроиндустрији у којим има фирми гдје роботи већ неко вријеме мијењају и по 15 до 20 радника.
Наравно, не треба бити превише традиционалан и потпуно одбацити чињеницу о доласку времена у којем ће робот замијенити човјека. Златна средина је нешто о чему је неопходно да умни људи убудуће мозгају и да прокљуве како да са роботизацијом друштва ипак задрже релативно исти број људи у систему.
Макар то било само притискање дугмади која покрећу механичку руку или контролисање краве преко монитора рачунара, учинимо да футуристичка прича наше не тако далеке свакодневице буде бар мало праведнија. Све у свему, слике радника и у Српској ускоро би могли памтити само архиви.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.
Најновије вијести из рубрике