Borcu lekcija za deset minuta

Darko Pašagić

Banjaluka - U derbiju drugog kola Premijer lige BiH fudbaleri Borca poraženi su na svom terenu od Sarajeva sa 1:3.

Od samog početka susreta vidjelo se da su gosti u Banjaluku došli po cijeli plijen. Već u petom minutu zaprijetio je napadač Sarajeva Miloš Stojčev, ali se istakao golman "crveno-plavih" Asmir Avdukić. Četiri minuta kasnije u prilici za Sarajevo bio je Gojko Cimirot, a u 16. udarac Ševke Okića sa same gol-linije izbacio je Mladen Žižović. U 39. minutu zaprijetio je i Nemanja Bilbija, a sve što su domaći napravili u prvom dijelu susreta bili su traljavi pokušaji Žižovića i Joce Stokića.

Njih dvojica su bili u šansama na početku drugog poluvremena, a kazna za promašaje stigla je u 69. minutu kada je Haris Duljević povukao loptu sa desne strane ka sredini i preciznim udarcem savladao Avdukića. Pet minuta kasnije bilo je 2:0 za goste, a strijelac je bio Bilbija poslije asistencije Krste Velkoskog. U 76. minutu Vladan Grujić je idealno uposlio Stokića, koji je smanjio na 1:2. Nadu Banjalučana da mogu bar do boda ugasio je u 78. minutu "rezervista" Ognjen Todorović odličnim šutem iskosa sa nekih 15 metara.

- Sarajevo je zasluženo došlo do pobjede. Pokazali su da su kvalitetnija ekipa koja ima više opcija na klupi. Na okupu su šest mjeseci i u ovom prelaznom roku su doveli nekoliko kvalitetnih pojačanja - naglasio je šef stručnog štaba Borca Vinko Marinović.

On je istakao da je njegov tim igrao onoliko koliko im je rival dozvolio.

- Igrali smo više defanzivno, ali ne zato što smo to htjeli nego zato što nas je protivnik primorao. Napravili smo nekoliko grešaka u odbrani, što nas je koštalo pogodaka i bilo je teško vratiti se u igru - nastavio je Marinović.

Kormilar "crveno-plavih" je istakao da igrači još uvijek nisu u potpunosti fizički spremni i da ovoj ekipi treba vremena.

- Naše je da nastavimo naporno da radimo, dignemo glavu i da već na gostovanju kod Travnika u narednom kolu idemo po pozitivan rezultat. Dosta igrača je došlo nakon početka priprema i treba nam vremena da složimo sve kockice - dodao je Marinović.

Parovi drugog kola

ZVORNIK: Drina - Zrinjski 1:2 (Ivanović 89 - Pehar 34, Nikolić 83)

BIJELjINA: Radnik - Slavija 0:0

SARAJEVO: Željezničar - Široki Brijeg 1:1 (Kosorić 27 - Vagner 15)

VITEZ: Vitez - Olimpik 0:1 (Subašić 12)

TUZLA: Sloboda - Čelik 1:0 (Radovanović 15)

GRADAČAC: Zvijezda - Travnik 0:0

BANjALUKA: Borac - Sarajevo 1:3 (Stokić 76 - Duljević 69, Bilbija 74, Todorović 78)

Parovi trećeg kola

U trećem kolu Premijer lige BiH, koje se igra u subotu i nedjelju, 16. i 17. avgusta, sastaju se: BIJELjINA: Mladost - Drina, SARAJEVO: Sarajevo - Velež, TRAVNIK: Travnik - Borac, ZENICA: Čelik - Zvijezda, SARAJEVO: Olimpik - Sloboda, ŠIROKI BRIJEG: Široki Brijeg - Vitez, ISTOČNO SARAJEVO: Slavija - Željezničar, MOSTAR: Zrinjski - Radnik.

Lista strijelaca

2 gola: Dabić (Mladost), Zakarić (Široki Brijeg), Radovanović (Sloboda)

1 gol: Stanić, Sadiković, Bajić, Kosorić (Željezničar), Duljević, Bilbija, Todorović (Sarajevo), Pehar, Nikolić (Zrinjski), Mujić, Mujkić (Sloboda), Stokić (Borac), Ivanović (Drina), Hajdarović (Velež), Subašić (Olimpik), Vagner (Široki Brijeg).