У Ослу промовисано друго издање књиге Ради ти, дијете, свој посао

Срна
У Ослу промовисано друго издање књиге Ради ти, дијете, свој посао

Осло - У дворани Цркве Светог Василија Острошког у Ослу промовисан је роман "Ради ти, дијете, свој посао!" српског писца Момира Васиљевића.

Васиљевић је рекао Срни након синоћње промоције да је ово биографски роман о животу и херојском страдању нововјековног великомученика Вукашина Јасеновачког, који је својом смрћу, као и укупним земаљским бивствовањем, постао симбол страдања Срба у 20. вијеку.

"Његова последња реченица коју је изговорио у тренутку када се на њега обрушила сва силина сатанске мржње усташа и њихове цркве према Србима и православљу - жРади ти, дијете, свој посаож - у српском је народу и у његовој нововековној историји, постала највећа српска реч", појашњава писац избор наслова свог романа.

Роман је заснован на аутентичним документима и свједочанствима, који су, како је рекао Васиљевић, били и историјска основа за црквену канонизацију Вукашина Мандрапе за светитеља.

Обраћајући се публици у Ослу, Васиљевић је рекао да Свети Вукашин, један од 700.000 жртава Јасеновца, симболизује страдање Срба у 20. вијеку.

Он је подсјетио да је старац Вукашин из Сарајева, у чувеном возу са више од три хиљаде заточених Срба и неколико стотина сарајевских Јевреја, на Ђурђевдан, на свој рођендан, 1942. године допао Јасеновца.

"Ту је, у последњим тренуцима свог живота, и то онда када се на њега, а преко њега и на сав српски и православни род, обрушила незамислива мржња чистог сатанизма, изговорио речи - жСамо ти, дијете, ради свој посао!ж", појашњава Васиљевић тужну судбину сарајевског трговца, главног лика његовог романа.

Васиљевић је навео да је у посљедњих стотину и више година читаву српску историју карактерише геноцид над српским народом.

Он наводи да је у укупно седам ратова вођених у 20. вијеку побијено и нестало више од 4.000.000 Срба.

"То је процентуално највећа жртва коју је један народ у Европи претрпео и коју још увек трпи", рекао је Васиљевић.

Синоћња промоција књиге у Цркви Светог Василија Острошког у Ослу још је један наставак лијепе традиције његовања српске културе, умјетности и историје иза које стоје активисти српске дијаспоре углавном граду Норвешке.
 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана