Srce i tumori traže lijek u inostranstvu

Milijana Latinović
Srce i tumori traže lijek u inostranstvu

Banjaluka - Bolesti srca i tumori najčešći su uzrok odlaska pacijenata iz Srpske na liječenje u inostranstvo, koje Fond zdravstvenog osiguranja RS godišnje košta oko 20 miliona maraka.

U Fondu ističu da su kardiološka oboljenja godinama unazad razlog broj jedan zbog kojih pacijenti moraju na liječenje izvan granica RS. Na drugom mjestu su neurološke bolesti (tumori), a slijede genetska ispitivanja, oboljenja krvi i druge teške dijagnoze čije liječenje nije moguće u zdravstvenim ustanovama u Srpskoj.

- Samo u prošloj godini za liječenje pacijenata sa kardiovaskularnim oboljenjima u inostranstvu izdvojeno je sedam miliona maraka - istakli su u Fondu.

Dodaju da je ohrabrujuća činjenica što je broj pacijenata koji se liječi u inostranstvu u opadanju, ali je porastao trošak po pacijentu, što govori da se pružaju skuplje i komplikovanije usluge, čime se produžava period bolničkog liječenja.

- Mali broj pacijenata je upućen na liječenje u zdravstvene ustanove u Italiji, Austriji, Njemačkoj i Turskoj i tu se radi o operativnim zahvatima koje nije moguće uraditi u RS ili u Srbiji - rekli su u Fondu.

Pojašnjavaju da se osiguranici upućuju u zdravstvene ustanove koje sa Fondom imaju potpisan ugovor, a uglavnom se nalaze u Srbiji i FBiH. Procedura za odlazak u inostranstvo počinje u zdravstvenoj ustanovi gdje je pacijent liječen. Naime, konzilijum ljekara predloži da se liječenje obavi van RS i taj prijedlog, zajedno sa neophodnom dokumentacijom, zdravstvena ustanova dostavlja Fondu. Prijedlog razmatra nadležna komisija Fonda, a rješenje se osiguraniku dostavlja na kućnu adresu.

- Osiguranicima kojima je odobreno liječenje izvan RS u ustanovama koje imaju ugovor s nama finansiramo troškove u cjelosti - rekli su u Fondu.

Nacionalni koordinator za prevenciju kardiovaskularnih bolesti u RS dr Duško Vulić istakao je da su srčana oboljenja prošle godine bila uzrok smrti u 47 odsto slučajeva.

- Kod nas ne postoji kardiohirurgija, zbog čega pacijente kojima su neophodni hirurški zahvati na srcu upućujemo u inostranstvo - rekao je Vulić, naglasivši da je u planu da Srpska u naredom periodu dobije kardiohirurške sale.

Nacionalni koordinator za maligna oboljenja u RS dr Zdenka Gojković kaže da Srpska ima najsavremeniju radioterapiju u regionu, o čemu svjedoči podatak da na terapije zračenjem dolaze i oboljeli iz Crne Gore.

- Za rijetke tumore, kao što su neuroendokrini, pacijente šaljemo u Srbiju zato što se određena testiranja rade tamo. Suštinski se ne isplati ta testiranja obavljati ovdje, jer je mali broj oboljelih, a reagensi koji se koriste su skupi i nabavljaju se u velikim količinama - rekla je Gojkovićeva.

Dodaje da u inostranstvo upućuju i pacijente kod kojih su potrebni određeni hirurški tretmani.

Finansiranje liječenja

U Fondu zdravstvenog osiguranja ističu da osiguranici mogu ostvariti pravo i na finansiranje troškova liječenja u zdravstvenim ustanovama u inostranstvu s kojima Fond nema ugovor, ako to nije moguće ni u zdravstvenim ustanovama u Srbiji. U tom slučaju finansira im se minimalno 30 odsto troškova liječenja.

- Uslov je da je liječenje koje je preporučeno naučno dokazano i prihvaćeno u praksi, odnosno da ne predstavlja eksperimentalni oblik i da su troškovi liječenja finansijski prihvatljivi - pojasnili su u Fondu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana