Dobri stari Đoković

G.S.

RIM - Najbolji teniser na svijetu Novak Đoković vratio se u velikom stilu! U finalu mastersa u Rimu pobijedio je Grka Stefanosa Cicipasa sa 6:0, 7:6 (5) poslije 97 minuta igre.

Srpski as je bio furiozan u prvom setu, koji je dobio za samo 30 minuta, a interesantno je da je ovo bilo prvi put u karijeri Cicipasa da je set na šljaci izgubio sa nulom. U drugom je Đoković pokazao zašto je najveći. Vratio se poslije 2:5 i dobio set u taj-brejku, što mu je bilo dovoljno za 38. masters trofej u karijeri.

- Odigrao sam perfektan prvi set, sigurno najbolji ove godine. U drugi sam ušao znatno lošije, napravio nekoliko grešaka, ali sam se uspio izvući poslije 2:5. U taj-brejku smo bili stegnuti obojica, ali sam imao malo više koncentracije i mirnoće i uspio sam da dobijem ovaj meč. Ova titula će mi mnogo značiti prije Rolan Garosa. Za mene je ovo bila savršena nedelja. Uvek sam uživao u Rimu, tako je bilo i ovog puta - rekao je Đoković.

Inače, pobjeda u polufinalu nad Norvežaninom Kasperom Rudom od 6:4, 6:3 bio je 1.000. trijumf u karijeri Đokovića. To je u istoriji, tačnije open eri, pošlo za rukom samo još četvorici tenisera.

U “klubu 1.000” još se nalaze Džimi Konors (1.274 pobjede i 283 poraza), Rodžer Federer (1.251 i 275), Ivan Lendl (1.068 i 242) i Rafael Nadal (1.051 pobjeda i 211 poraza), dok je Novak uz 1.000 pobjeda upisao 203 poraza.

Evo još malo nostalgije: prvu ATP pobjedu Novak je zabilježio nad Arnoom Klemonom 2004. u Bukureštu, prvu top 10 pobjedu nad Marijanom Puertom u Parizu 2005, a prvu titulu trijumfom nad Nikolasom Masuom 2006. godine u Amersfortu. Za prvu od 38 masters titula pobijedio je Giljerma Kanjasa u finalu Majamija 2007, a već naredne godine osvojen je i prvi grend slem trofej - trijumf nad Žo-Vilfredom Congom u finalu Melburna. Ostalo je istorija: 20 grend slem titula, od danas 370. sedmica na prvom mjestu na svijetu, nekalendarski grend slem, sedam puta najbolji na kraju godine, pet trofeja na završnom mastersu i po jedan Dejvis kup i ATP kup, serija od 43 pobjede…

Jubilarni trijumfi

1: Janis Skroderis (Dejvis kup sa Letonijom 2004)

100: Pablo Anduhar (prvo kolo Umaga 2007)

200: Martin Vasalo Arhueljo (drugo kolo Indijan Velsa 2009)

300: Viktor Troicki (treće kolo Sinsinatija 2010)

400: Endi Marej (polufinale Australijen opena 2012)

500: Grigor Dimitrov (treće kolo Rolan Garosa 2013)

600: Miloš Raonić (finale Bersija 2014)

700: Malek Žaziri (drugo kolo Dubaija 2016)

800: Adrijan Manarino (četvrtfinale Kvinsa 2019)

900: Jan-Lenard Štruf (prvo kolo Australijen opena 2020)

1.000: Kasper Rud (polufinale Rima 2022)

Dodik čestitao Đokoviću pobjedu

Srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik čestitao je najboljem teniseru svijeta Novaku Đokoviću pobjedu na Mastersu u Rimu.
"Čestitam Đokoviću pobjedu na Mastersu u Rimu, gdje nam je još jednom, kao i 1.000 puta do sada, pružio neizmjerne trenutke radosti i sreće sportskim uspjesima", napisao je Dodik na "Tviteru".